+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Asker hakları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Asker hakları nelerdir
  asker hakları nelerdir 2. Asel
  Bayan Üye

  asker hakları nelerdir

  Asker Hakları olarak Sevag’ın ailesi ve “Sevag için Adalet Girişimi” ile dayanışma içinde olduğumuzu göstererek bugün düzenlenen basın toplantısına biz de katıldık.

  Sevag için Adalet Girişimi, geçtiğimiz yıl 24 Nisan’da Batman’da zorunluluk askerliğini yaptığı sırada öldürülen Sevag Balıkçı’nın 13 Şubatta görülecek cinayet davası öncesinde, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek ırkçı cinayet hakkındaki gerçekleri ve adaletin kimler tarafından, nasıl engellendiğini kamuoyu ile paylaştı.

  Bu vesileyle bir kez daha kışlada neler olduğunu sorduk.

  Asker Hakları Basın Açıklaması – 10 Şubat 2012

  Kışlada Neler Oluyor?

  Son 9 ayda sitemize (askerhaklari.com) çoğunluğu askerde ve askerlik sırasında gönderildikleri diskolarda, aşağılanma, hakarete uğrama, dayak yeme, sağlık hakkının engellenmesi gibi kötü muamelelere maruz kaldığını iddia eden 500 kadar kişi başvurdu… Dolayısıyla kışlalarda neler olduğunun farkındayız….

  Sevag tek kurşunla öldürüldü… Uğur ağır işkence gördü, aylarca komada kaldı ve öldü. Lütfü, Doğukan, Semih, Deniz, Emrah, Abdulkadir, Faruk, Emirhan, Gökay, Ahmet ve Muhammed son 40 gün içinde “intihar” ettiği söylenerek yaşamını yitirenlerden isimlerini bilebildiklerimiz. Hepsinin ortak noktası zorunlu asker olmaları.

  Sevag’ı öldüren, Kıvanç’ı katil yapan, Uğur’u öldüren, Fırat’ı, Ayhan’ı işkenceci ve katil yapan bu ortamda, eğitim zayiatlarının, “kaza” kurşunlarının ya da “intiharların” arkasında yatan gerçekleri bilmek istiyoruz. Kışlada neler oluyor?

  Kamuoyunu askerlerden gelen bu çığlıklara kulak vermeye ve sorumluların etkin bir şekilde cezalandırılmaları için destek olmaya davet ediyoruz.

  Bilgi: Önümüzdeki hafta içi askerlik sırasında meydana gelen şüpheli asker ölümleri ile ilgili iki önemli dava görülecek. Sevag Balıkçı davasının duruşması 13 Şubat‘ta Diyarbakır’da, Uğur Kantar davasının duruşması 17 Şubat‘ta Kıbrıs’ta görülecek. Her iki davanın da takipçisi olacağız…  Sevag için Adalet Girişimi adına Kerem Kabadayı’nın okuduğu basın açıklaması:

  “Geçen yıl 24 Nisan’da zorunlu askerliğini yaptığı Batman Kozluk’taki Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda öldürülen Sevag Şahin Balıkçı için adalet istiyoruz. Sevag 9 ay önce aramızdan alındı. 9 aydır süren davasında adalet engellendi.

  Sevag’ın hayatını korumakla sorumlu olan komutanlar, sorumluluklarını yerine getirmedikleri gibi tanıklar üzerinde baskı kurdu ve ifadelerini yönlendirdi.

  Cinayetin ardından birbiriyle çelişen iki farklı tutanak düzenlendi. İlk tutanakta yer alan tanık ifadeleri birbiriyle çelişkili ve belirsizken, aynı gün içerisinde düzenlenen ikinci tutanakta yer alan ifadeler tek bir ağızdan söylenmiş gibiydi. Cinayet üzerine askeri yetkililer tarafından hazırlanan iki tutanak da Sevag’ın kasten değil, kaza sonucu hatta arkadaşıyla şakalaşırken vurulduğunu ileri sürüyordu.

  Daha önceden verdiği ifadeyi değiştirerek geçen duruşmanın erken tarihe alınmasına yol açan bir tanık, “Komutanlar bizi topladılar” diyerek nasıl ifade vereceklerinin kendilerine söylendiğini açıkladı. Tanık, komutan tarafından hazırlanan tutanakların aksine, “Silahı doğrulttu ve tetiğe bastı” diyerek Sevag’ın öldürülmesinin bir kaza değil cinayet olduğunu söyledi ve bu ifade davanın seyrini değiştirdi.

  Tutanak rezaleti gösteriyor ki Sevag’ın hayatını koruması gereken komutan, bunu yapmadığı gibi tanıklar üzerinde baskı kurmuş ve cinayeti örtbas etmeye kalkmıştır.

  Katilin ailesi ve yakınları da tanıkları yönlendirdi.

  Cinayetin tanıkları üzerinde baskı kuran sadece komutan değildi. Katilin ailesi ve yakınları da tanıklar üzerinde baskı kurdu. Vicdanı elvermeyen ve cinayeti gördüğünü itiraf eden tanık, katilin bir yakınının kendisini yönlendirdiğini söyledi.

  27 Aralık’ta verdiği ifadede katilin tüfeğini doğrultarak Sevag’a ateş ettiğini itiraf eden tanık, 30 Ocak’ta katilin ailesinin kendisini yönlendirdiğini ancak olayı görmediğini söyledi. İfade ve mahkeme arasında geçen sürede ne oldu? Katilin yakınları devreye mi girdi? Bu olay, cinayet davasının tanıkları üzerinde çok yönlü baskının sürdüğüne işaret etmektedir.

  Ortada bir cinayet varken, tanıklar baskıyla susturuluyorken mahkeme katili tutuklamaya gerek görmedi.

  Sevag’ın kasten öldürüldüğü tanık ifadesiyle kayıtlara geçmişken, katil mahkeme heyetinin kararıyla tutuksuz yargılanmaya devam ediyor. Sevag’ı aramızdan aldı, dışarıda elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Cinayet işledi ama tutuklanmıyor.

  Sevag Balıkçı ırkçı nefret cinayetine kurban edilmiştir.

  Cinayet 24 Nisan’da, Ermeni Soykırımı’nın 96. yıldönümünde gerçekleşti. Sevag Ermeni olduğu için öldürüldü ve davasına müdahale edildi. Katile ve cinayeti örtbas etmek isteyenlere dokunulmadığı, bu ırkçı nefret cinayeti cezasız kaldığı sürece, Ermeni gençlerin hayatı tehdit altındadır. Sevag için adalet sağlanmadığı sürece nefret iklimi devam edecek ve yeni cinayetler işlenecektir.

  Tanıkları baskı altına alanlar cezalandırılmalıdır. Katil tutuklanmalıdır. Irkçı cinayet hakkındaki tüm gerçekler açığa çıkarılmalıdır. Sevag’ın hayatını korumayanlar hesap vermelidir. 13 Şubat’ta Diyarbakır’da gerçekleşecek duruşmada Sevag için adaletin sağlanmasını istiyoruz.
+ Yorum Gönder


asker hakları nelerdir,  bir askerin hakları nelerdir