+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Adana ilindeki Tahtalı Dağlarının yükseltisi kaç metredir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adana ilindeki Tahtalı Dağlarının yükseltisi kaç metredir
  Adana ilindeki Tahtalı Dağlarının yükseltisi kaç metredir 2. Asel
  Bayan Üye

  Adana ilindeki Tahtalı Dağlarının yükseltisi kaç metredir

  Tahtalı Dağları Orta Toroslar'da bulanan bir sıradağdır. Büyük çoğunluğu Kayseri, Adana ve Sivas illerinde yer alır, kuzey kısmının ufak bir bölümü de Sivas ilinde bulunur. Seyhan Nehri'nin Zamantı ve Göksu kolları arasında uzanan dağların tümüne denir. Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan bu dağların üzerinde, Koç Dağı, Soğanlı Dağı, Beydağı, Alaylı Dağı, Bakır Dağı gibi doruklar sıralanır.

  Tahtalı Dağları'nın uzunlugu 170 km, genişliği ise 50 km kadardır. Orta Torosların uzantısı olan ve Adana'nın Tufanbeyli ilçesi yakınlarında en yüksek noktasına 3075 metre ile Bey Dağı'nda ulaşan bu sıradağın pek çok noktası 2500 metrenin üzerindedir.

  Tahtalı Dağları Seyhan ve Ceyhan vadileri arasında uzanan Binboğa Dağları'yla birlikte eskiden antitoros denilen dağların bir koludur. Dağlar güneye doğru vadilerle parçalanmış ve geçilmez bir görünüş almıştır. Kuzeydoğuda hemen hemen çıplak olan bu dağlar güneye doğru daha ormanlık bir bitki örtüsüyle kaplıdır.

  Nefes: Vatan Sağolsun filmi burada çekilmiştir.
+ Yorum Gönder