+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Emeviler'in beşinci halifesi kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Emeviler'in beşinci halifesi kimdir
  Emeviler'in beşinci halifesi kimdir 2. Asel
  Bayan Üye

  Emeviler'in beşinci halifesi kimdir

  Abdülmelik (Arapca:|عبد الملك بن مروان) (Abdülmelik bin Mervan) d. 646 ö. 705), Emeviler'in beşinci halifesi.

  Abdulmelik Emeviler halifeliğini eline geçirdikten sonra Hicaz ve Irak'da hala önemli olan Abdullah bin Zubeyir sorunun halletmeye karar verdi. Bu sorunu halleden unsur Abdulmelik'in önce Hicaz'a gönderdiği ordu komutanı ve sonra Irak valisi yaptığı Haccac bin Yusuf adlı Arap komutan oldu.

  Haccac Şam'da Abdulmelik'in veziri olan Ravh bin Zenba'nin hizmetinde iken temayüz etmişti. Abdulmelik'in Musab bin Zubeyr üzerine Irak'a göndereceği askerler arasındaki isyanı hemen bastırmış ve bu ordunun Irak seferinde ordunun artçılarına komuta etmişti.

  691de Abdulmelik tarafından bu Suriyeli ordudan 12.000 kişilik bir güce komutan tayin edilmiş ve Hicaz'da halifeliğini ilan edip yıllarda oradan hüküm süren Abdullah bin Zübeyr üzerine gitme ve bu isyanı bastırma gorevi verilmişti. Haccac once kendi doğum yeri olan Taifi eline geçirdi ve burayı kendine üs yaptı. Burada, Abdulmelik'in isteğine göre, bin Zübeyr ile müzakerelere geçti ve Hicaz'da ve bin Zubeyr'in merkezi olan Mekke'de savaş çıkıp kan dökülmesini önlemeye çalıştı. Müzakereler sürüncemeye girince Haccac Abdulmelik'ten bin Zübeyr'e hücum için izin ve ordusuna Suriyeden takviye asker istedi ve Abdulmelik bunları kabul etti. Haccac o yılki hac görevini yapmak için bin Zübeyr'den Mekke'ye gitme izini istedi ama bunu bin Zubeyr kabul etmedi. Bunun uzerine Haccac yeni takiyeli ordusuyla Hac mevsimi Mekke'ye hücuma geçti. Abdullah bin Zübeyr'in ordusu Arafat'ta mağlup edilerek Mekke'yi kuşatmaya aldı. 7 ay süreyle Mekke kuşatılıp, şehir etrafında bulunan tepelerden mancınıklarla bombardımana tutuldu. Şehir halkından birçok kişi öldü ve Kabe bu bombardımanda yıkıldı. Aralarında bin Zubeyr'in iki oğlu da bulunan 10.000 kişi taraf değiştirip Abdulmelik'i halife olarak kabul etti. Ekim 692de küçük oğlu ile birlikte bin Zübeyr Kabe civarında savaşmakta iken öldürüldüler ve böylece Kabe, Mekke ve Hicaz Abdulmelik eline geçti. [1]

  Sonra Hicaz valigini ustelenen Haccac oranin halki tarafindan cok siddetli ve zalim idaresi ile devamli sikayete konu oldu. Bu arada Haccac Kabe yeniden yaptırdı.

  Haccac'ın Hicaz'da başarılarını gören Halife Abdulmelik bu sefer onu Irak yöresine vali olarak atadı ve idare ettiği bölgede Haccac'a her türlü şahsi idare yetkisini verdi. Haccac bu yeni görevine başladığı zaman birçok kişi Basra ve Kufe'yi terk etmeyi tercih ettiler. Fakat Haccac buna izin vermeyeceğini ilan etti ve hemen zor kullanarak bu yöreleri terk edenleri geri döndürdü. Yeni göcleri de yasak etti. Bundan sonra epeyce uzun bir müddet Haccac devamlı ve ciddi askeri mücadelelere girişerek idare ettiği bölgedeki dinsel isyanları bastırdı. Bu dinsel isyanlar arasında Salih bin Musarrih'in isyanı ve Salih'in öldürülmesinden sonra Sabib tarafından devam ettirilen isyan da bulunmaktaydı. Bu isyancılar arka arkaya kendi üzerlerine Haccac tarafından gönderilen askeri güçleri yenik düşürdüler ve hatta Kufe'yi bile ellerine geçirdiler. Fakat Haccac'ın bitmez tükenmez baskısı ve Abdülmelik'in Haccac'a devamlı Suriye'den ordu takviyesi sağlaması sonunda Haccac'ın galip gelip isyanları bastırmasıyla sonuç buldu.

  699 ve 701 arasinda Abdulrahman bin Muhammed bin Astat'in Irak'ta cikardigi isyan da Hacca tarfindan bastirildi. Ayni zamanda Turkistan'a giren Hacca'in eyalet ordulari buralari da Emevi devletine kattilar. Abdulrahman Haccac'in devamli olarak Zundil'in topraklaraina hucumlarda bulunmasi dolayisiyla isyan gecmisti. Abdulrahman Irak'ta Suriyeden takiveli Haccac guclerine karsi yenik dusunce doguya Turkistan'a kacti ve Haccac ordularai onu takip etti. Orada bir sehir kapilarini Abdulrahman'a kapadi. Diger bir sehir ise Abdulrahman'i takalayip hapse koydu. Zundil bu sehrin uzerine yuruyup Abdulrahman'i hapisten kurtardi. Fakat sonradan Zundil ile Abdulrahman'in arasi acildi. COk gecmeden Abdulrahman olunce; zundil onun kesik kafasini Haccac'a gonderdi ve o da bunu Sam'a Abdulmelik'e gonderdi.
+ Yorum Gönder