+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Estetik plastik cerrahi Forumunda Türkiyede Benler Ben Estetiği Ben Alınması Plastik Cerrahi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Türkiyede Benler Ben Estetiği Ben Alınması Plastik Cerrahi
  Türkiyede Benler Ben Estetiği Ben Alınması Plastik Cerrahi

  Halk arasında et beni ya da ben olarak bilinen nevus, bazı durumlarda çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle benlerle ilgili olarak özellikle huy değişimleri durumunda kısa sürede estetik doktorunuza başvurunuz. Huy değişimleri konusunu açacak olursak, yıllardır mevcut olan bir ben renginde değişme, çapında hızla büyüme, üzerinde kanama, kabuklanma olması, ben etrafında uydu şeklinde yeni küçük benlerin çıkması huy değişmesi ya da dejenerasyon belirtileri olarak bilinir. Bu durumlarda ben içinde bulunan hücreler kanser yönünde özellik değiştirmiş olabilir. Bu durumda ben dışından belli bir normal doku sınırı ile birlikte çıkarılır (eksizyon) ve patolojik incelemeye gönderilir. Her insanda en az ortalama 10 civarında ben vardır. Tüm benleri çıkarmak bu nedenle gerekmez ancak özellikle güneşe maruz yüz ve eller gibi bölgeler, travmaya daha çok maruz kalan boyun omuz sütyen bölgesi gibi kısımlardaki benlerin alınması daha yararlı olacaktır. Bunun dışında ancak yukarda sayılan şüpheli durumlarda ben ya da nevus alınması doğru olur.

  Ufak benlerin kriyo (dondurarak) ya da lazer ile çıkarılması ya da koterize edilmesi (yakılması) durumunda ben dokusu tahrip olacağı için patolojik inceleme yapılamaz. Bu durumda eğer kötü huylu bir ben ise kanser hücreleri tamamen tahrip olmayabilir, geride kalan hücreler, etraf dokulara ya da organlara yayılabilir. Ayrıca ben patolojik incelemesinde kötü huylu bir lezyon olduğu anlaşılırsa tanıya göre tekrar daha geniş bir eksizyon gerekebilir. Cerrahi dışında yöntemlerle ben alınması durumunda ben patolojik olarak incelenemeyeceği için kanser ise atlanmış olabilir. Bu arada kanser yayılabilir ya da nüks edebilir.
  Özellikle yüzdeki benlerin estetik cerrahi ile alınması durumunda çok ince bir iz kalacaktır. Genellikle ameliyat lokal anestezi ile yapılır. İz oranı her insanda farklı olmaktadır. Ancak 6-12 ayda iz beyazlaşarak azalmaktadır. Beyaz tenli renkli gözlü hastalarda iz genellikle daha az kalmaktadır. Aynı hastanın farklı bölgelerinde farklı oranda iz kalabilmektedir. İzin ne kadar kalacağını önceden belirlemek mümkün değildir. 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Benler yani nevusler bazı insanlara çok yakışıyor bazıları ise bu durumdan rahatsız oluyorlar.bir tehlike taşımadığı sürece benlerinizi aldırmayın.sonuçta Allah sizi öyle yaratmış.
+ Yorum Gönder