+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Estetik plastik cerrahi Forumunda Türkiyede Gözde Lazer Uygulaması Nasıl Yapılır Plastik Cerrahi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Türkiyede Gözde Lazer Uygulaması Nasıl Yapılır Plastik Cerrahi
  Türkiyede Gözde Lazer Uygulaması Nasıl Yapılır Plastik Cerrahi


  Göz kusurlarının tedavisinde, ağrısız, kısa sürede gözlük ve lensten kurtulmanın yolu olan lazer teknolojisi her geçen gün gelişiyor. Öyle ki 16 yıl önce tanıştığımız lazer cerrahisi sayesinde dünyada milyonlarca kişi gözlüklerinden kurtuldu. Ancak tıp dünyasında yerini alan ve kolay bir o kadar da ciddi bir operasyon olan lazer cerrahisiyle ilgili hastalardan gelen sorular yıllardır hiç değişmedi "Ameliyat nasıl yapılır?","Tedavi kalıcı mıdır?" gibi konular hala sık sorulan sorular arasında yer alıyor. Bu güne dek 50 binden gazla göze lazer ameliyatı uygulayan Acıbaden Göz Hastanesi Medikal Direktörü Doç. Dr. Bozkurt Şener, lazer ameliyatlarının yaygın ve benimsenmiş bir tedavi olmasına rağmen hala kafalarda soru işaretleri oluşturduğunu vurguluyor.

  Lastik, lasek, Femtosecond lazer (keratom denilen bıçak sistemi mullanılmadan) gibi birçok çeşidi olan lazer tekniklerinin son derece ciddi ameliyatlar olduğunu belirten Şener, lazer operasyonu ile ilgili en sık karşılaştıkları soruların operasyonun süresi, uygulama şekli ve kalıcı olup olmadığıyla ilgili olduğunu söylüyor.

  Doç. Dr. Şener, konuyla ilgili merak edilen soruları şöyle yanıtlıyor.

  Lazer Ameliyat Nasıl Yapılır?
  Operasyon öncesi lokal veya genel anestezi verilmez göze iğneyle değil damla ile uyuşturulur. İki göz için oparasyon süresi uygulanan yönteme göre 5-10 dakika arasında değişir. Operasyon boyunca hasta ağrı, acı duymaz ancak gözüne dokunulduğunu hisseder. operasyon sonrası hasta taburcu edilir. Hastanede yatması Gerekmez

  Kimler lazer tedavisi olabilir?
  18 yaşından tercihen 21 yaşından büyük, gözlerinde miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusuru olan ancak yapılacak muayene ve tetkitler sonucu doktorun uygun gördüğü kişiler bu tedaviden faydalanabilir.

  Kimlere lazer uygulanmaz?
  Lazer tekniği uygulanması düşünülen kişinin korneası inceyse, gözyaşı aşırı kuruysa, gözün arka tarafında diyabete yada başka bir nedene ait kontrol edilemez bir retina problemi varsa, kontrol edilemeyen bir romatizmal hastalık, diyabet gibi bir takım hormanal hastalırlar söz konusuysa ya da hasta hamilelik döneminde ise bu teknik uygulanamaz.

  Operasyon sonrası neler yapılabilir?
  24 saat sonra işinizin başına dönebilir, kontrol sonrası herhangi bir komplikasyon yoksa duş alabilirsiniz. Ertesi gün yapılacak kontrolden sonra araba kullanabilir, makyaj yapabilirsiniz. Bir hafta sonra yüzebilir ve üç hafta sonra dalabilirsiniz.

  Lazerde başarı şansı nedir?
  Gözlüğü ve kontakt lensi atma olarak adlandırılan lazer ameliyatlarında sınırlar değişiyor. Teorik olarak sınırlar 13-14 dereceye kadar miyoplar 6,7,8 dereceye kadar da hipermetrop ve astigmatlar. Ama pratikte böyle uygulamıyoruz. 8-9 derecenin üzerindeki miyoplara, 5-6 derecenin üzerindeki hipermetroplara pek lazer tavsiye etmiyorum.

  Geri dönüşüm var mı? Bir kaç yıl sonra göz eski numarasına döner mi?
  Eski dereceye gelmez ama ilk üç ayın sonunda bir yıla kadar olan süre içinde numaranın yüzde 10'u ile yüzde 30'u geri kazanılabilir tekrar. Bunun tabii ki sebepleri arasında yüksek numarayı yapmak, uygun olmayan göze yapmak gibi etkenler var. Ama çok dorğu seçilmiş bir gözde beklenilen dışında bir geri geliş çok nadir rastlanan durumdur.

  Operasyon ne kadar sürüyor ve ameliyat sonrası ağrı oluşuyor mu?
  Hastanın odaya girip çıkması 9-10 dakia sürüyor. Ameliyat sonrası 23 saat süren hafif batma ve sulanma şikayeti olabilir. Hasta gözünü 23 saat kapatıp istirahat ederse bu sürenin sonunda artık rahatsızlık duymaz.
 2. HAYAT
  Devamlı Üye

  The Fraxel Laser

  20-sn-lik-operasyonla-goz-rengi-degistiren-doktor-312.jpg769806_129685151755393637234_Original.jpggözrengikişilik-310x124.jpgthefraxellaser.jpg
+ Yorum Gönder


göz rengi değiştirme ameliyatı,  nadır göz renkleri,  lazerle göz rengi değiştirme