+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda İstanbuldaki ikliminin günlük yaşama etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İstanbuldaki ikliminin günlük yaşama etkileri
  istanbuldaki ikliminin günlük yaşama etkileri 2. Mineli
  Devamlı Üye

  istanbuldaki ikliminin günlük yaşama etkileri

  istanbuldaki ikliminin günlük yaşama etkileri.jpg


  Mevsimi de yaşar İstanbullu. Akdeniz ikliminin serin benzeridir: Kısa İlkbahar, ideal Yaz sıcaklığı, uzun, mavi göklü Sonbahar ve ıslak Kış. Boğaziçi Erguvan korularının pembesine bürülüdür İlkbaharlarda. Park ve bahçeler lale ve çiçeklerle bezelidir.  Mart serin, yağışlı; Nisan ve Mayıs tam bahar… Haziran yarı bahar yarı yaz gibidir. Bir deyim "karpuz kabuğunu görmeden denize girme" der. Eylül sonlarına kadar İstanbul'un denizleri yüzmeye elverişlidir.

  Temmuz ve Ağustos aylarının belki 2-3 haftası sıcaklık artabilir, bu süre dışı, bazen bir kaç gün bulutlu ve serin bile olabilir. Deniz ve karaları böylesi harmanlanmış bir bölgenin havasına tam güven olamaz. Sabah bulutları öğlen dağılıp, güneşi davet edebilir. Yılın uzun bölümü, sabah pusu semayı sedef parlaklığında tutarken, Sonbahar en uzun mevsimdir. Palto, yağmurluk, bazen de kürk kışı yaşanır; Aralık ayından Marta kadar.

  Karlı veya dondurucu kış günleri sayılıdır. Serin, kuzey "poyraz" rüzgarı ile yağışlı, ılık güney "lodos"u yıl boyu hakim rüzgarlardır. Şehir sınırlarında şiddetli son kış 1978 yılında yaşanmış, hava limanı 3 gün kısmen kapanmıştı.
  Karlı günlerin özlemini çekenler için Bursa Uludağ her türlü kış sporları için yakındadır.
  Ortalama yıl boyu sıcaklığı: 13.7 C En soğuk ay: Şubat 5 C En sıcak aylar: Temmuz- Ağustos
  Yıllık yağış ortalaması: 691 mm Ortalama karlı gün: 7 dir.
  Denizleri çevre alt yapıları tamamlandıkça temizlenen İstanbul, kirlilik günleri öncesi gibi zengin, plaj imkanlarına tekrar kavuşmuştur. Merkezden bir saatten az sürede ulaşılan Karadeniz kumsal plajları, Adalar, Marmara Denizi yaz boyu yüzülebilen yerlerdir.

  Boğaz suları akıntılı ve serin olduğu için tecrübeli kimselere göredir. Kara Deniz dalgalı günlerinde açık denizler gibi olur. Dünyanın hiç bir şehri bu kadar yakınında böylesine, konum ve zevkleri, tuz oranları farklı, tehlikesi olmayan denizlere ve plajlara sahip değildir. Yaşlı İstanbulluların hatırladığı, Haliç'te yüzülen günler 2000 yılından önce, belki de tekrar yaşanabilecektir.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Kocaeli de iklim Akdeniz ile Karadeniz iklimi arasında gidip gelir. Kışları, kısmen ılık ve yağışlı yazları ise, sıcak ve az yağışlı geçer. Kar az yağar yağdımı da fazla kalmaz bir hafta içinde erir ve Kocaeli ormanlarla örtülüdür.
+ Yorum Gönder


istanbul ikliminin günlük yaşama etkileri,  istanbul ikliminin günlük yaşama etkileri nelerdir,  istanbulun ikliminin günlük yaşama etkileri,  istanbulun ikliminin günlük yaşama etkileri nelerdir,  istanbulun günlük yaşama etkileri,  istanbulda iklimin günlük yaşama etkileri