+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve El Sanatları Arşivi Forumunda Hat Sanatı - Hat Sanatı Nedir- Hat Sanatı Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Hat Sanatı - Hat Sanatı Nedir- Hat Sanatı Resimleri
  Hat Sanatı hakkında bilgi


  Hat, kelime manası itibariyle çizgi demektir. Arap sanatında çizgisel yazı karakteriyle kendini oluşturmuştur. Hat sanatı, islami yazı varsa, hat sanatıdır. Zira bu sanatın asıl amacı, islam diniyle alakalı sözleri, ayetleri veya hadisleri en güzel bir biçimde istifleyerek, hem ibadet hem de ibahet yerine getirmektir. Her nevi yazmayı, hat sanatı ile karıştırmamak lazım gelmektedir. Lakin yeni yazıyla yapılan birtakım işlerin, kaligrafi kategorisine dahil edilmesi daha uygun düşer. Nasıl ki her kamıştan ney (Asi ve Nil nehirleri kıyılarında yetişen cins kamışlardan) yapılamıyor, yapılsa da işlevini yerine getirmiyorsa, her yazı (görsel olarak güzel olsa bile) hat sanatı içerisinde yer almış olmaz.


  "Kur'an-ı Kerîm Mekkede indi, Mısır'da okundu, İstanbulda yazıldı"


  Bu sanatın önde gelen Hattatlarından bazıları;


  Ali Yayha Sofi, İmad-ül Haseni, Hafız Osman, Ahmed Karahisari, Şeyh Hamdullah, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Mustafa Rakım, Aziz Efendi, Hâfız Sami Efendi, Reis-ül Hattatin Kamil Akdik, Mustafa Halim Özyağcı, Hamid Aytaç, Ali Alparslan..


  not: nefes alan üstadlar hariç tutulmuştur..
 2. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  Hat Sanatı


  Hat Sanatı 1.jpghat-sanat-2.jpgHat Sanatı 3.jpg
+ Yorum Gönder