+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Hayvanların yavru bakımı açısından farklı özelliklere sahip olmalarının nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Hayvanların yavru bakımı açısından farklı özelliklere sahip olmalarının nedenleri
  Hayvanların yavru bakımı açısından farklı özelliklere sahip olmalarının nedenleri

  Çevrenizdeki pek çok canlının yavruları, doğduktan sonra bir süre beslenme ihtiyaçlarını annelerinin yardımıyla karşılar. Köpek, inek, koyun gibi hayvanlar, yavrularını doğurarak çoğalır ve emzirerek besler. Bu hayvanların yavruları, gelişimlerini anne vücudunun içindeki özel bir bölümde tamamlar ve doğar. Doğduktan sonra yavruları beslenmelerini anneden aldıkları sütle karşılar.

  Hayvanların yavru bakımı.jpg

  Balıklar ve kuşlar ise yumurta ile çoğalır. Fakat kuşlar, balıklardan farklı olarak yavruları büyüyüp olgunlaşıncaya kadar onlara bakar. Dişi kuşun vücudundaki yumurtalar, erkek kuş tarafından döllenir. Döllenen yumurta dişinin vücudundan sert kabuklu bir şekilde dışarı atılır. Yavru, gelişimini yumurta içerisinde tamamlar. Yavru kuşlar, yumurtadan çıktıktan sonra tek başına beslenemez. Anneleri tarafından bir süre beslenir ve bakımları yapılır.

  Yavrularını besleyen ve bakan hayvanların yavrularının sayıları bellidir. İnek, koyun ve keçi gibi hayvanlar en çok 1, 2 ve daha fazlada olabilir ama 2 yi nadiren geçer, kuşlarda da böyle genellikle 2 dir. Tavşanlarda da 9 olabilir bu miktarlar bakımı sağlanabilecek miktarlardır.

  Balıkların yavruları binlerce olabilmektedir. Bu kadar çok yavrunun bakımı mümkün değildir. Vücudlarında da bu yavruları besleyebilecek yapıda değilllerdir. Kuşlar kursakları doğuranlarda memeleri vasıtası ile yavrularını beslemektedirler.
 2. Acil

  Hayvanların yavru bakımı açısından farklı özelliklere sahip olmalarının nedenleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder