+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Kısa öykü nasıl yazılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kısa öykü nasıl yazılır
  Kısa öykü nasıl yazılır

  Gerçek ya da düş ürünü bir olayı aktaran kısa düz yazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşu yalın bir olay örgüsüne sahip olmasıgenellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatı türlerinden ayrılır.

  Öyküde olayın geçtiği yer sınırlıanlatım özlü ve yoğundur. Karakterler belli bir olay içinde gösterilir. Bu karakterlerin de çoğu zaman sadece belli özellikleri yansıtılır. Konu tümüyle düş ürünü olabilir ya da son derece gerçekçidir. Genellikle ironik bir rastlantı yoluyla yaratılan özel bir an üzerindeki yoğunlaşma sürpriz sonlara olanak verir.

  Kısa öykü.gif

  Eski Yunan’daki fabl ve kısa romanslar Binbir Gece Masalları öykünün habercileridir. Ama öykü ancak 19. yüzyılda romantizm ve gerçekçilik akımlarının yaygınlaşmasıyla edebi bir tür haline gelebildi. Edgar Allan Poe’nin Grotesk ve Arabesk öyküleri adlı eseriyle yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde değil Avrupa’da da etkili oldu. Almanya’da Heinrch von Kleist ve E. T. A. Hoffmannpsikolojik ve metafizik sorunları öykülerinde masalsı bir anlatımla yansıttılar.

  20. yüzyıla girildiğinde öyküler ilk kez genellikle gazete ve dergilerde yayınlanıyor ve bu yüzden gazeteciliğe özgü yerel renkler taşıyordu. Bret Harte’nin öyküleri Ruyard Kipling’in Hindistan’daki yaşamı anlatan öyküleri Mark Twain’in Missisippi öyküleri bu özelliktedir.

  Rusya’da Gogol Dostoyevski Turgenyev ve Çehov’un öyküleri öykü türünün edebi eserler arasında sağlam bir yere oturmasına büyük katkı sağladı 2. Ziyaretçi

  gerçektende çok güzelmiş
+ Yorum Gönder


kısa öykü nasıl yazılır,  öykü nasıl yazılır,  kısa hikaye nasıl yazılır,  hikaye nasıl yazılır,  hikaye nasıl yazılır kısaca,  kısa öyküler nasıl yazılır