+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Jack London Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. CaRaMeLa
  Yeni Üye

  Jack London Biyografisi
  Jack London (Jack London Kimdir  Jack London (12 Ocak 1876, San Francisco - 22 Kasım 1916, Kaliforniya), ABD'li roman yazarı.
  Vahşetin Çağrısı ve elliden fazla kitabın yazarı olan Amerikalı yazar. Dünya ticari dergi romanının öncüsü ve yazarlıktan yüksek gelir elde etme başarısını amaçlayan ilk Amerikalılardandır.

  Ailesi
  Jack London, babası William Henry Chaney tarafından 11 yaşındayken terk edildi. Spiritüalist bir müzik öğretmeni olan annesi Flora Wellman tarafından Kaliforniya Oakland'da yetiştirildi. Flora hasta olduğundan Jack çocukluğuna değin eski bir köle olan Virginia Prentiss tarafından büyütüldü ki o büyüyene kadar onun annesi gibi olmuştur. 1876'nın sonlarına doğru Flora, kısmen engelli bir Amerikan İç Savaşı gazisi John London ile evlendi. Aile Oakland'a yerleşmeden önce Jack'in ilkokulu okuduğu San Fransisco Bay Area'ya geçti. Ailesi işçi sınıfından olsa da London'ın daha sonraki yazılarında iddia ettiği kadar yardıma muhtaç halde değillerdi.
  Biyografi yazarı Clarice Stasz ve diğer bazıları, Jack London'ın babasının astrolog William Chaney olduğuna inanmaktadırlar. 1906 depremini izleyen büyük yangınlar sebebiyle San Fransisco'nun çoğu resmi kayıtı yok olduğundan Wellman ile Chaney'nin yasal olarak evli olup olmadıkları bilinmemektedir (Aynı nedenle doğum belgesinde hangi adın yazılı olduğu da bilinmiyor). Stasz Chaney'nin anılarında Jack London'ın annesi Flora Wellman'dan karısı olarak söz ettiğini belirtmekte ve Flora'nın bir reklamda kendisini Florence Wellman Chaney olarak takdim ettiğini kaynak göstermektedir. 1898'de Wellman Georgia'ya taşınmıştır.

  İlk Yılları
  Jack London San Francisco'daki 3. ve Brannan sokakları yakınında doğdu. Doğduğu ev 1906 San Francisco depremi sırasında çıkan yangında tamamen yandı, ve buraya Kaliforniya Tarih Kurumu tarafından 1953 yılında bir tabela yerleştirildi. London esasen kendi kendini eğitmiştir. Kendisini yerel kütüphanede çoğunlukla kitap okuyarak eğitmiştir. 1885 senesinde Ouida'nın Victoria dönemine ait olan ve eğitimsiz bir İtalyan köylü çocuğunun opera bestecisi olarak ün kazanmasını anlatan uzun romanı Signa'yı bulup okumuştur. Bu romanı kendi yazınsal arzusunun tohumu olarak örnek aldı.
  Önemli bir olay 1886’da Oakland Yerel Kütüphanesi’nin cana yakın kütüphanecisi Ina Coolbrith’ı (sonraları Kaliforniya’nın ilk şairlik ödülünü kazanmış ve San Fransisko edebiyat topluluğunun önemli bir şahsı olmuştur) keşfetmesi olmuştur.
  London 1889 yılında Hickmott konserve fabrikasında 12 ile 18 saatleri arasında çalışmaya başladı. Bu ağır iş koşullarından kurtulmak için siyahî sütannesi Virginia Prentiss’den borç para alarak French Frank adındaki bir istiridye korsanından Cümbüş (Razzle-Dazzle) isimli küçük yelkenliyi satın aldı ve kendiside bir istiridye korsanı oldu. John Barleycorn'da French Frank’ın eşi Mamie’yi çalmakla suçlanmaktadır. Birkaç ay sonra yelkenlisi tamir edilemeyecek düzeyde zarar gördü. Bu olaydan sonra yasal tarafa geçti ve Kaliforniya Balık Devriyesinin bir üyesi oldu.
  1893 yılında Japonya sahil sınırlarındaki Sophia Sutherland fok balığı avlama uskunasına katıldı. Döndüğü zaman ülkesi 93 Paniği’nin ve Oakland’daki işçi karışıklıklarının etkisi altındaydı. Hint keneviri fabrikasındaki ve bir sokak-banliyö enerji fabrikasındaki ağır iş şartlarından sonra Kelly’nin ordusuna katıldı ve serserilik yaşantısına başladı.
  1894 yılında 30 gününü Erie vilayetindeki Buffalo hapishanesinde geçirdi. Yol isimli çalışmasında şunları yazdı:
  "Erkeklerin taciz edilmesi Erie vilayet hapishanesinin “açıklanamayan” korkularından sadece birisidir. “Açıklanamayan” diyorum fakat dürüst olmak gerekirse “düşünülemez” demeliyim. Onları görene kadar benim için düşünülemezdi ve ben dünya tarzımda ve insanlığın asimile olmasındaki korkunç derinliğinde korkak bir tavuk değildim. Erie vilayet hapishanesinde dibe ulaşmak derin yaralar açabilirdi fakat bunları temizledim ve kolayca sıyrıldım. Sonrasında şakayla karışık olarak olayların perde arkasını orada bulunduğum sürece gördüm."


  Serserilik ve denizcilik zamanındaki deneyimlerinden sonra Oakland'a döndü ve birçok makale bağışladığı Aegis isimli yüksek okul dergisinin çıkarıldığı Oakland yüksek okuluna katıldı. Yayınlanan ilk eseri "Japon kıyılarının kasırgası", denizcilik deneyimlerinin bir meyvesidir.
  Jack London umutsuzca Kaliforniya Üniversitesi'ne katılmayı istedi ve 1896 yılında yoğun bir yaz dönemi ders çalışmasından sonra başardı; fakat maddi zorluklar yüzünden 1897 yılında ayrılmak zorunda kaldı ve bu yüzden hiçbir zaman mezun olamadı. Kingman "Jack'in öğrenci yayınlarına makale yazmış olduğuna dair hiçbir kaydı bulunmamaktadır".
  Şair George Sterling ile Oakland'ın Lake Merritt bölgesinde kiralık villasında yaşarken tanışan London ve Sterling zamanla birbirlerinin en iyi arkadaşı oldular. 1902'de Sterling London'a California Piedmont'daki kendi evinin yakınlarında bir ev bulması konusunda yardımcı oldu. London, mektuplarında karga burnu ve klasik karakteri nedeniyle Sterling'e "Greek" diye hitap etmiştir ve bunları "Wolf" adıyla imzalamıştır. Sonradan London Sterling'i; otobiyografik eseri Martin Eden'de Russ Brissenden karakteriyle, "Ay Vadisi"nde ise Mark Hall karakteriyle betimleyecekti.
  Daha sonraki yaşamında London geniş kapsamlı şahsi kütüphanesine kendini adadı.London 15.000 ciltlik bu kütüphaneye "Benim Ticaret Araçlarım" derdi."
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Jack London 12 Ocak 1876 tarihinde Amerikan da dünyaya gelmiştir. Amerikalı yazar ve gazetecilik yapmaktadır. Kısa öyküleriyle tanınmaktadır. 22 Kasım 1916 yılında ölmüştür
+ Yorum Gönder


jack london