+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Robert Louis Stevenson Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. CaRaMeLa
  Yeni Üye

  Robert Louis Stevenson Biyografisi
  Robert Louis Stevenson (Robert Louis Stevenson Hakkında)

  Çocukluğu
  Robert Louis Stevenson, 13 Kasım 1850 günü Edinburgh'da Thomas ve Margaret Stevenson'ın tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda onu hayatı boyunca bırakmayacak olan bir hastalık geçirmiştir (tüberküloz olduğu düşünülmektedir.) Sağlık durumundan dolayı okula devam edememiş, evde özel öğretmenler tarafından eğitilmişti.

  robertlouisstevensong.jpg
  Öğrenim Yılları
  Babası Thomas'ın 17 yaşındaki oğlunu Edinburgh Üniversitesine kaydettirdikten sonra ailesiyle arasında anlaşmazlıklar ortaya çıktı.Üniversite hayatına başlamasıyla Stevenson 1870lerden çok 1970lere yaraşan bohem bir hayat tarzı benimsedi. Ailesinin dini inançlarını reddetti, evli kadınlarla ve hayat kadınlarıyla ilişkiler kurdu. Stevenson üniversite de hastalıklı ve romantik bir genç olarak hocalarının dikkatini çekse de derslerine pek önem vermiyordu. Zamanını Edinburgh sosyetesinin içinde geçirdi, Montaigne, William Hazlitt ve Daniel Defoe'yu taklit etmeye çalıştı.
  Babası oğlunun nesillerden beri Stevenson ailesinin mesleği olan mühendisliği sürdürmesini istiyordu, ancak Louis Stevenson hukuk okumayı tercih etti. 1875'de sınavını geçerek diplomasını alsa da mesleğini yapmadı. Diplomasını aldıktan sorna Avrupa'yı gezmeye karar verdi. Amacıa, sağlığı için elverişli bir yer bulmaktı. Bu arada yazmaya devam etti.

  İlk Eserleri ve Evliliği[Fransa'dayken Oise nehrinde yaptığı bir gezi ona["Bir İç Gezi" (An Inland Voyage[B[/70)[/dlı eserini yazması için ilham vermişti. Aynı zamanda burada kendisinden on yaş büyük [Inny Van de Grift Osbourne[/dlı evli ve iki çocuk annesi Amerikalı bir kadınla aşk yaşar. Fanny Kaliforniya'ya döndüğünde arkasında depresyonda ve yıkılmış bir Stevenson bırakmıştı.
  Stevenson, Fransa'nın dağlık ve kırsal ve kesiminde bir seyahate çıktı ve burada yaşadıklarını hikayeleyerek [Iir Eşekle Seyahat" (Travels with a Donkeyin the Cévennes)[/dlı kitabında anlattı (1878). Ailesi, onun bu yaptıklarını bir zaman kaybı olarak değerlendirse de aslında yazı stilini geliştirmek ve yaşam bilgisini arttırmak için uğraş vermekteydi.
  1879 Ağustos'unda Kaliforniya'ya Fanny Osbourne'u görmeye gitti. New York'tan Kaliforniya'ya trenle seyahat etmesi onu çok yıpratmıştı, akciğerindeki bir enfeksiyon onu ölümün eşiğine getirdi, kendisine yardımcı olan çiftlik sahipleri tarafından iyileştirildi ve Fanny'nin yaşadığı San Fransisco şehrine devam etti. San Fransisco'da çok zor şartlar altında parasız günler geçirdikten sonra tekrar sağlığı bozulduğunda eşinden boşanmış olan Fanny onunla ilgilendi ve iyileştirdi. Çift 1880'de evlendi ve bilikte Edinburgh'a döndüler. Bundan sonraki dört yılda Stevenson'un sağlığı el verdiğince Güney Fransa ve İsviçre'de gezdi. Bu dönemde en bilinen eserlerini yazdı.

  ya'nın en uzun deniz feneri olan yapının adıydı.
  Stevenson dönemimin bir çok ünlü edebiyatçısıyla yakın arkadaştı. Leslie Stephen, W. E. Henley, Edmund Gosse ve Henry James gibi isimlerle Bournemouth'da oldukça fazla vakit geçirdiği bilinmektedir. Stevenson bu dönemde ünlü tarihi romanı [I]çya'ya dönmesine olanak vermeyeceğini bildiği için bu dönemde ülkesini oldukça özler. Aynı yıl, "Kaçırılmış Çocuk" (Kidnapped)[/I
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Robert Louis Stevenson 13 Kasım 1850 İskoçya da dünyaya gelmiştir. Önemli bir yazarlardan biridir. Define Adası adlı eşeriyle ünlü olmuştur. 3 Aralık 1884 tarihinde ölmüştür
+ Yorum Gönder