+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Dünya Ülkeleri Forumunda Artuklulardan günümüze kadar gelen tarihi eserler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Artuklulardan günümüze kadar gelen tarihi eserler
  Artuklulardan günümüze kadar gelen tarihi eserler

  Artuklulardan günümüze kadar gelen tarihi eserler1.jpgArtuklulardan günümüze kadar gelen tarihi eserler5.jpgArtuklulardan günümüze kadar gelen tarihi eserler2.jpgArtuklulardan günümüze kadar gelen tarihi eserler3.jpgArtuklulardan günümüze kadar gelen tarihi eserler4.jpg
 2. Zarafet
  Üye

  Eksükoğlu adlı bir Türkmen emirinin neslinden geldikleri için Artukoğulları diye anılan bir Türk hükümdar sülalesidir. Mardin kolunun kurucusu İlgazi Bey'dir. Sırasıyla Anadolu Selçuklu, Eyyubi ve Moğolhakimiyetine girmişler, 1409 yılında Karakoyunlular tarafından yıkılmışlardır.
 3. Ziyaretçi
  Onların isimleri ne
 4. Fatma
  Administrator
  Onların isimleri ne

  Diyarbakır, Harput, Mardin köprülerini yaptılar. (En meşhuru Malabadi Köprüsü) Bu köprüler Anadolu’da Türkler tarafından yapılan ilk köprülerdir. Bunun yanında Diyarbakır Artuklu Sarayı, Silvan (Meyyafarkin) Ulu Camii, Mardin Ulu Camii, Harput Ulu Camii, Dunaysır (Kızıltepe) Ulu Camii, Urfa Ulu Camii gibi eserler yaptılar.

  Anadolu’nun ilk medreseleri olan Tokat ve Niksar Yağıbasan Medreselerini yaptılar. Bunun yanında Niksar Ulu Camii, Kayseri Ulu Camii, Kayseri Kölük Camii, Kayseri Melik Danişment Gazi Kümbeti, Emir Gazi Kümbeti Danışmendliler döneminde yapılmıştır.

  Mama Hatun Kervansarayı ve Kümbeti, Emir Saltuk Kümbeti, Erzurum Kale Camii, Erzurum Ulu Camii, Tepsi Minare (Saat Kulesi) Saltuklular döneminde yapılmıştır.

  Divriği Külliyesi, Divriği Kale Camii, Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi, Kayıtbay Camii, Divriği Külliyesi Mengücekler döneminde yapılmıştır.

+ Yorum Gönder


artuklular,  artukluların eserleri,  tarihi eserler,  artuklular eserleri,  artukluların tarihi eserleri,  artukluların yaptığı eserler