+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Islamiyette Aile Sevgisi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Islamiyette Aile Sevgisi Hakkında Bilgi
  islamiyette aile sevgisi hakkında bilgi kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Islamiyette Aile Sevgisi ile ilgili yazı

  Her konuda bizler için en güzel örnek olan Peygamberimiz (sav) evlilik ve aile hayatı konusunda da bizim için en güzel örnektir. O, hanımlarına ve çocuklarına karşı en güzel şekilde davranarak mutlu bir ailenin nasıl olması gerektiğini bizlere göstermiştir. Zira O’nun evi mutluluk kokan örnek bir evdi.

  Nitekim O, “Mü’minlerin iman bakımından en mükemmel olanı, onların ahlak bakımından en güzel olanlarıdır. Onların en hayırlıları da aile fertlerine karşı hayırla muamelede bulunanlarıdır.” buyurmuşlardır.

  Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları olduğunu bildirmektedir. Peygamberimiz de: “Sizin en hayırlınız, ailesine karşı hayırlı olandır.” buyurmaktadır.

  Mutlu ve huzurlu bir ailenin oluşabilmesi için eşler, birbirlerinin haklarını gözetmeli, kusurları gören değil örten olmalı, kanaatkâr olunmalı, birbirlerine karşılıklı sevgi ve takdir sözleri söyleyerek muhabbet ve sevgi tesis edilmelidir. Zira aile kurumu sevgi, şefkat ve merhamet üzerine kurulmuştur. Aile öncelikle insanın huzur bulacağı bir yuvadır.

  Huzurun temeli sevgi ve merhametten geçmektedir. Bizler Müslümanlar olarak Peygamberimiz (sav)’i kendimize rehber edinmeli ve bizlere gösterdiği nurlu yolda yürümeliyiz ki aile ve toplum hayatımız huzur ve saadetle dolsun, dünya ve ahretimiz mamur olsun. Hutbemi, okuduğum ayet-i kerimenin mealiyle bitiriyorum: “Kendilerinde sükûn bulasınız diye kendinizden sizin için eşler yaratması O’nun ayetlerindendir. O, aranıza sevgi ve merhamet koydu. Şüphesiz bunda düşünen bir topluluk için ibretler vardır.”

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İslamiyette anne ve babaya verilmesi gereken saygıya büyük bir önem verilmiştir. hatta allahın rızasının anne ve babanın rızasından geçermiş. islam dininde aile sevgisine önem verilmiş hatta akrabalarımızı sık sık ziyaret etmemiz gerektiği emredilmiştir.
+ Yorum Gönder