+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Recep ayında on gün oruç tutanın dileği kabul olur hadisini nasıl anlamalıyız. Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülehasret
  Devamlı Üye

  Recep ayında on gün oruç tutanın dileği kabul olur hadisini nasıl anlamalıyız.
  Recep ayında on gün oruç tutmak

  Recep ayı.jpg
  Bu gibi hadislerin nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde durmak istiyoruz:

  1- Bir kaide vardır: Bir söz mutlak söylendiğinde en mükemmeli anlaşılır. Örneğin “insan” denilince akla peygamberimiz gelir. Fizikçi denilince en meşhuru aklımıza gelir. Bunun gibi Şu orucu tutan şunlara nail olur sözünden aklımıza ilk gelecek olan o orucun zirvesidir, en son neticesidir. Yani bu orucun en mükemmel sonucu budur, anlamına gelmektedir.

  2- Her sözün bazı şartları vardır. Örneğin bir arabanın katalogunda 200 hız yapabileceği yazılı olsun. Sadece bunun yazılmış olması o arabanın her zaman ve her sürücünün 200 yapacağı anlamına gelmez. Stabilize bir yolda, benzinine su karışmış, ön düzeni bozuk, gece vakti farları yanmayan veya başka yere bakan, üstelik de şoförü acemi olan bir araba aynı hızı yapmayınca bu sözün yanlış olduğu anlamına gelmez. Tam tersine söz doğrudur ama bazı gerekli şartları yerine getirilmediği söz konusudur. Bu nedenle araba bize fayda verecektir fakat istediğimiz hıza ulaşamayacaktır. Bunun gibi biz de Allah’ın yarattığı mükemmel ve canlı bir arabayız. Bu arabanın farları olan gözler, yedikleri, içtikleri, gezdikleri, düşündükleri, ayakları gibi her şeyiyle mükemmel olacak ki bu orucu tuttuğu zaman o neticeyi alabilsin. Demek ki söz doğrudur. Ancak o şartları yerine getirmek kaydıyla.

  3- “Her çekirdek bir ağaçtır.” sözü doğrudur. Ancak her çekirdek bir ağacın programını taşıdığı halde şartlarına uyarak ekilmezse ağaç olamaz. Bunun gibi her dua da insanı Allah’a götüren ve günahlarının silinmesine sebep olan bir sır vardır. Ancak çekirdek gibi olan bu sırrın açılması için de bazı şartlar lazımdır. İman, ibadet, niyet ve haramlardan sakınma gibi şartları yerine getiren onu ağaç gibi açacaktır. Geçmiş günahlarının silinmesine vesile olacaktır. Yoksa çekirdek olarak kalacak ve neticeye ulaşamayacaktır. Hatta hayatını yanlış yerde harcadığı için aynı zamanda sorumlu da olacaktır.

  4- Farz ibadetleri yapan ve haramlardan sakınan ve hayatı İslam istikameti üzerinde giden insan inşallah Recep ayında bu 10 günlük orucu tutarsa hadisde sayılan neticelere nail olur. Yoksa hayatı istikamet üzere geçmeyen farzlara dikkat etmeyen, haramlardan sakınmayan bir kişinin bu orucun böyle ulvi neticelerine ulaşması elbette beklenemez.

  SİE
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Recep ayında eğer sizin yediğiniz yada hangi durumlarda ise fazla önemli olmamak ile birlikte bu ayın on günün de oruç tutmak çok sevaptır recep ayı bir çok hadiste de söz edilen mübarek bir aydır.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  dileğimizin kabulü dua ederek de olur namaz kılarak da olur. recep ayında oruç tutmak da bir nevi ibadettir. imanı sağlam olan birisinin hangi orucu tutarsa tutsun dileği kabul olur.
+ Yorum Gönder


recep ayında 10 gün oruç tutmak,  recep ayında oruca nasıl niyet edilir,  recep ayı orucuna nasıl niyet edilir,  recep ayında oruç tutarken nasıl niyet edilir