+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sohbetler Forumunda Teyemmüm Abdestin Edepleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Teyemmüm Abdestin Edepleri Nelerdir


  TEYEMMÜM ABDESTİ

  Teyemmüm; ellerinin içiyle yeryüzü cinsinden bir şeye vurup yüzünü yıkar gibi bir defa sıvazlamak, tekrar aynı şekilde vurup, sol eliyle sağ kolunu, sağ eliyle de sol kolunu dirseklerle beraber birer defa sıvazlamak ve bunları temizlenme niyyetiyle, yani rastgele değil de, teyemmüm kastıyla yapmaktır.

  Teyemmümün farzı ikidir: niyyet ve yüzü ve kolları sıvazlamak üzere, ellerle iki vuruş. Buna kısaca "iki darp bir niyyet" denir.

  Teyemmümün sağlam olabilmesi için; suyu kullanmaktan aciz olmak, teyemmüm edecek şeyin temiz olması, teyemmüm edilen organların heryerini sıvazlamak şarttır.

  Toprak, kum, kiremit, tuğla; beton ve taş gibi şeylerle, tozları olmasa dahi teyemmüm yapılır.

  Cünüp, detli, lohusa ve abdestsizin teyemmümleri aynıdır.

  Su soğuk olduğu ve ısıtma imknı bulamadığı için, hasta olmaktan korkuyorsa gusul yerine teyemmüm yapabilir, ama bu durumda abdest yerine teyemmüm yapamaz. Gusul yerine teyemmüm eder ve ibadetler için ayrıca abdest alır.

  Su bulunmadığı sürece teyemmüm abdest gibidir, vakit girmeden de alınabilir ve onunla istenildigi kadar namaz kılınabilir.

  Teyemmüm yapmak isteyen kimsenin; su bulma ihtimalı varsa, dörtbir yanına doğru bir ok atımı kadar yeri araması, parası varsa normal olan fiyatla suyu satın alması, su alabileceği bir kimsede su varsa istemesi gerekir. Su bulma ihtimalı yoksa aramaz.

  Teyemmüm edecek kimsenin, namazı vaktin sonuna kadar geciktirmesi müstehap (hoş) tır. Belki su bulabilir.

  Teyemmümü; abdesti bozan şeyler ve abdeste yetecek kadar suyu kullanma imknı bulunması bozar. Bu imkn, namazda iken bulunursa o namaz batıl olur ve su ile alınmış abdestle kılınması gerekir. Namaz bittikten sonra bulunursa, tekrar kılması gerekmez


  islam ilmihali
 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Teyemmüm; suyun bulunmadığı veya kullanılamayacak derecede kirli ve pis olması durumunda, abdest alınacağı zaman toprak, tahtaya el vurup çırpmak suretiyle alınan abdesttir. Suya ilk ulaşıldığı anda normal abdest alınmalıdır.
+ Yorum Gönder