+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Hikayeler Forumunda Mal Sevgisiyle İlgili İbretlik Kıssalar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Mal Sevgisiyle İlgili İbretlik Kıssalar
  Mal Sevgisiyle İlgili İbretlik Kıssalar

  Mal sevgisiyle alakalı kıssa

  Büyük fıkıh (hukuk) bilgini, Hanefi mezhebinin kurucusu İmam-ı Azam Ebû Hanîfe'nin (VIII. yüzyıl) ilmi faaliyetleri yanında ticaretle de meşgul zengin bir zat olduğu malumdur. Bu büyük insan, gündüz öğleye kadar mescitte talebelerine ders verir, öğleden sonra da ticari işleri ile uğraşırdı. Bir gün ders verdiği sırada bir adam mescidin kapısından seslendi:

  - Ya imam, gemin battı! (İmamın ticari mal taşıyan gemileri mevcut)

  İmam-ı Azam bir anlık tereddütten sonra

  - Elhamdülillah dedi.

  - Bir müddet sonra aynı adam yeniden gelip haber verdi:

  - Ya imam, bir yanlışlık oldu batan gemi senin değilmiş.

  İmam bu yeni habere de:

  - Elhamdülillah, diyerek mukabele etti. Haber getiren kişi hayrete düştü:

  - Ya imam, gemin battı diye haber getirdik "Elhamdülillah" dedin. Batan geminin seninki olmadığını söyledim yine "Elhamdülillah" dedin. Bu nasıl hamdetme böyle?

  İmam-ı Azam izah etti:

  - Sen gemin battı diye haber getirdiğinde iç âlemimi, kalbimi şöyle bir yokladım. Dünya malının yok olmasından, elden çıkmasından dolayı en küçük bir üzüntü yoktu. Bu nedenle Allah'a hamdettim. Batan geminin benimki olmadığı haberini getirdiğinde de aynı şeyi yaptım. Dünya malına kavuşmaktan dolayı kalbimde bir sevinç yoktu. Dünya malına karşı bu ilgisizliği bağışladığı için de Allah'a şükrettim.
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Alimler dışındaki Müslümanlar mallarını kaybettiklerinde farklı bir malım var diyerek kendini teskin etmeye ve elhamdüllilah derdi, alimler ise kalplerindeki Allaha karşı olan samimiyetleri için şükrederler.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Dünya malını sevenler çok büyük bir zarardalardır. çünkü dünyaya bağlı olanlar ahireti unuturlar ancak bilmiyorlar ki ebedi hayat öldükten sonra başlıyor. dünya malına bağlı olanlar allahın yolundan uzaklaştıkları için ebedi hayatlarından çok mutsuz olacaklardır.
+ Yorum Gönder


ticaret le alakalı kıssalar,  ibretlik kıssalar