+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Oksijenli ve oksijensiz solunumun farkları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Oksijenli ve oksijensiz solunumun farkları nelerdir
  oksijenli ve oksijensiz solunumun farkları nelerdir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  oksijenli ve oksijensiz solunumun farkları nelerdir

  1.Basit yapılı canlıların enerji üretme şeklidir.

  2.Oksijensiz ortamda gerçekleşir.

  3.Hücrenin sitoplazmasında gerçekleşir.

  4.Oluşan ürünler etil alkol ve CO2 dır.

  5.Toplam 4 ATPnet 2 ATP oluşur.


  OKSİJENLİ SOLUNUM

  1. Yüksek yapılı canlıların ATP üretme şeklidir.

  2. Oksijenli ortamda gerçekleşir.

  3. Sitoplazmada başlarmitokondride biter.

  4. Oluşan ürünler CO2 ve H2 O dur.

  5. Toplam 40 ATPnet 38 ATP oluşur.
  OKSİJENSİZ SOLUNUM

  Bakteriler ve bazı mayalar oksijen kullanamazlar. Fakat onlarda doğal olarak enerjiye ihtiyaç duyarlar. Glikoz molekülünü glikoliz reaksiyonu ile parçaladıktan sonra elde ettikleri pürivattan bir molekül CO2 çıkararak ASETALDEHİToluştururlar. Daha sonra bu asetaldehit NADH2 ile reaksiyona girerek onun hidrojenlerini alır. Son ürün Etil Alkol’dür.
  Aşağıdaki reaksiyonda da görülen bu oksijensiz solunum tipine ETİL ALKOL FERMANTASYONU denir.

  Çizgili kaslarımızda bulunan hücreler normalde oksijenli solunum yaparlar. Ancak ortamda yeteri kadar oksijen yoksa bu hücreler oksijensiz solunumuda gerçekleştirebilir ve enerji ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır. Oksijene ihtiyaç duyulmadan gerçekleşen glikoliz reaksiyonlarından sonra oluşan pürivatlar mitokondriye geçemediğinden glikolizde NAD’ye verdiği hidrojenleri geri alarak Laktik asite dönüşür.
  Çizgili kaslarda görülen bu oksijensiz solunum tipinede LAKTİK ASİT FERMANTASYONU denir.

  OKSİJENLİ SOLUNUM

  Canlı hücrelerde karbonhidrat, yağ ve proteinlerin oksijen kullanarak parçalanması ve ATP sentezlenmesi olayına oksijenli solunum denir.
  Karbonhidratlar monosakkaritlere, yağlar yağ asitleri ve gliserole, proteinler amino asitlere dönüştürüldükten sonra solunum tepkimelerine katılırlar.
  oksijenli ve oksijensiz solunum besinlerde depolanmış enerjiyi açığa çıkarır. Fakat oksijen kullanılınca enerjinin büyük bir bölümü açığa çıkar. Çünkü glikoz kendini meydana getiren bileşenlerine tam olarak parçalanır. oksijensiz solunumda ise az enerji açığa çıkar. Çünkü glikoz kendini meydana getiren bileşenlerine tam olarak parçalanmaz. Fermantasyonda son ürünlerin bazıları organik molekül olup, belli oranda enerji depo etmektedirler
+ Yorum Gönder