+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Nota tam olarak neye denir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nota tam olarak neye denir
  nota tam olarak neye denir 2. Asel
  Bayan Üye

  nota tam olarak neye denir

  Nota Nedir

  Nota Nedir, Nota Ne Anlama Gelir, Nota Ne Demektir, Nota Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

  Nota ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

  Nota Anlamı

  Bir müzik sesini belirtmeye yarayan saptanmış işaret, perde işareti ya da bu işaretlerden oluşan yazı. Notalar yardımıyla bir müzik parçası yazılabilir, basılabilir ve okunup çalınabilir. Belli bir sesi şekille anlatma işine çok eski çağlardan beri rastlanmaktadır. Önceleri Sümerlerden itibaren Doğu kavimleri kendi sistemlerini kurdular. Batı’da sesleri işaretleme ilk kez İ.Ö. 500 yılında Yunanlılarda görülür. Yunanlılar her ses için alfabelerinin bir harfini kullanarak iki oktavlık bir dizi oluşturdular. Bu ve benzeri sistemlerin yanı sıra 11. yüzyılda her ses için bir hecenin kullanıldığı solfej sistemi ortaya çıktı. 1025 yılında Guido d’Arezzo adlı bir İtalyan, bir gamı meydana getiren yedi sesten altısını belirleyerek onlara “ut, re, mi, fa, sol ve la” dedi. “Ut” hecesi, daha sonra söylenmesi daha kolay olan “do” ile değiştirildi ve bir de “si”nin eklenmesiyle, bugün kullanılan gam ortaya çıktı. Bu ana tonları belirleyen işaretler, 16. yüzyıldan itibaren beş çizgili bir porteye yazılmaktadır. Notanın zamanı ise biçiminden ve sapına eklenen küçük ilâvelerden anlaşılmaktadır. Her notanın başında bulunan anahtar, perdeyi gösterir. “Sol”, “Do” ve “Fa” olmak üzere üç çeşit anahtar vardır. Seslerin sayılar ve harflerle işaretlenmesi ya da parmakların pozisyonunu belirtmek için numaraların kullanılması sistemleri de, modern solfej sisteminin gelişmesine rağmen, 18. yüzyıla kadar kullanılmıştır.
+ Yorum Gönder


nota neye denir