+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Ezan sonrası okunan dua Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ezan sonrası okunan dua
  arapça ezan sonrası okunan dua 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Ezandan Sonra Okunacak Duâ  Namaz vakitlerinde müezzin ezan okur mü'minler de ezana icabet eder.

  Ezana icabet iki türlü olur. Biri müezzinin söylediğini aynen söylemekle diğeri de kalkıp camiye yürümekle yahut evde namaz hazırlığına girmek ile.

  Bilindiği üzere ezan başlayınca susmak okunan kudsî cümleleri dinlemek müstehabtır. Hatta dinlerken de müezzinin söylediği kudsî kelimeleri aynen içinden söylemekle icabet de müstehabdır. Ancak ezandaki "Hayyâ ale's-salâh" ve "Hayyâ ala'l-felâh" kelimelerinde aynı kelimeler söylenmez. Bunların yerine "Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh" denir.

  Sabah namazı ezanında ise müezzinin "Essalâtü hayrun mine'n-nevm" kelimesine "Sadaka ve berirte" denerek icabet edilir.

  Ezan dinlerken icabetini böyle yapmış olan mü'min ayrıca ezanın sonunda bir de vesile duâsı okursa daha çok sevap alır hem de Efendimiz (s.a.v.)'in şefaatına layık olur.  Ezandan Sonra Okunacak Dua;  "Allahumme rabbe hâzihî'd-dav'veti't-tâmmeh ve's-salâti'l kâimeh âti Muhammeden'il vesîlete ve'l-fadîlete ve'd-derecete'l-vâsiate ve'b'ashu mekamen Mahmûden ellezi veadteh."  Anlamı:  "Ey bu mukaddes davetin sahibi ve kılınacak namazın maliki Rabbim Efendimiz Muhammed Aleyhisselâm'a vesile fazilet ve geniş derece makamlarını ver. O'nu kendisine vaadettiğin en nihaî makam olan Makam-ı Mahmud'un zirvesine çıkar."


  Allah Kabul etsin
 3. Ziyaretçi
  bu dua eksik yazılmış aslı aşağıdaki gibi (sondaki bölüm eksik)
  (Allahümme rabbe hazihiddavetittammeti vessalatil kaimeti ati Muhammedenil vesilete vel fadilete veddereceterrefiate ve bashu mekamen mahmudenillezi vaadtehü inneke la tuhlifül miad)
  meal:
  "Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın Rabbi olan ALLAHIM MUHAMMEDE AS vesileyi fazileti ve yüksek makamı ver onu vaad ettiğin övülmüş makama makam-ı mahmud a yükselt SEN vaadine muhalefet etmezsin" Amin
+ Yorum Gönder


ezan sonrası dua,  ezan sonrası duası,  ezan sonrasi dua,  ezan sonrasi