+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Çankaya Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Çankaya Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi
  Çankaya Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi

  ÇANKAYA, Başkent Ankara'nın İlçesi ve seçkin bir semti olmanın ötesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin en yüce makamı Cumhurbaşkanlığı yerleşkesini sınırları içinde bulundurması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı'nı da simgeleyen bir yer durumundadır.*
  Türk siyasal tarihinde önemli bir yeri bulunan Çankaya Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi, Ankara'nın güneyindedir ve toplam 438 dönüm alan üzerinde kuruludur.Çankaya yerleşkesi içinde Müze Köşk, Çankaya Köşkü (Pembe Köşk), Camlı Köşk, Yeni Hizmet Binası, Yeni Genel Sekreterlik ve Devlet Denetleme Kurulu Binası, Başyaverlik Binası, İdari ve Mali İşler ve Koruma Müdürlüğü binaları, Basın Toplantı Salonu, Resepsiyon Salonları, İtfaiye Binası, Sosyal Tesisler, Garaj, Sera, Halı Saha ve Tenis Kortu ile lojmanlar bulunmaktadır.
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  MÜZE KÖŞK


  27 Aralık 1919' da Ankara' ya gelen Mustafa Kemal, önce Ziraat Okulu' nu daha sonra da İstasyon Şefi Köşkü' nü hem konut hem de çalışma yeri olarak kullanmıştır. Bu binaların Ata' nın çalışma ve dinlenmesi için yetersiz olmaları nedeniyle uygun bir konut arayışı içine girilmiş, daha sakin ve huzurlu bir ortamda yaşamasını sağlamak amacıyla bağlar bölgesi Çankaya'daki içinde bulunduğumuz bu bağevi Ankara Şehremaneti (Belediyesi) tarafından 30 Mayıs 1921' de Mustafa Kemal' e armağan edilmiştir.
  Bağevi, ağaçlar arasında, kuzeyinde Ankara' ya hakim büyükçe bir terası bulunan, dikdörtgen planlı, küçük bir yapıydı. Zemin katında, ortasında fıskiyeli, sekizgen bir havuzu ve iki yanında birer odası olan merkezi bir taşlık, aynı plana sahip üst katta ise bir orta hol ve iki yanında birer oda bulunmaktaydı.
  1923'de Gazi Mustafa Kemal'in Latife Hanım ile evlenmesinden sonra ailenin günlük yaşamı için yetersiz olan bağevinin büyütülmesi için çalışmalara başlanmıştır. Mimar Vedad (Tek) tarafından hazırlanan ve uygulaması 1924 yılında tamamlanan projeye göre eski bağevine, güney cephesine bitişik ve tüm bina boyunca uzanan batı ucu yarım sekizgen bir kule kitlesi ile biten iki katlı yeni bir bölüm eklenmiştir. Bu eklentinin alt katı yemek salonu ve mutfak ofisi; üst katı ise banyo,yatak odası ve Latife Hanım için çalışma odası olarak düzenlenmiştir. Bu katta daha önce yatak odası olarak kullanılan bölüm düzenlenerek geniş bir kütüphane ve çalışma odası haline getirilmiştir. Ayrıca, zemin katta kuzey cephede girişin önüne rüzgarlık yapılmış, Elçi Kabul Odası olarak düzenlenen kuzeydoğu köşesindeki oda yarım sekizgen biçimli bir çıkma ile genişletilmiştir. Bağevi döneminde taşlıkta bulunan havuz kaldırılmış ve bu yer giriş holü olarak düzenlenmiştir. Çalışmalar sırasında Köşk' ün doğusuna mutfak ve çamaşırlık içeren, tek katlı yeni bir servis binası yapılmış ve bir servis merdiveni ile Köşk' e bağlanmıştır.
  Bu düzenlemelere bağlı olarak ortaya çıkan statik problemleri çözmek ve konfor koşullarını iyileştirmek amacıyla 1926 yılında yeniden onarımlar yapılmış, yapıya kalorifer tesisatı döşenmiştir. Aynı dönemde Ata' nın manevi evlatları için çamaşırhane ve mutfak kitlesinin üzerine 6 oda ve bir banyodan oluşan yeni kat eklenmiştir. 1930 yılında ise, üst katta güneybatı köşesinde bulunan kuleli bölüm Ata için bir çalışma odası olarak yeniden düzenlenmiştir.
  1932 yılında hemen yanda inşa edilen Pembe Köşk' e taşınmasına kadar Ata' nın evi olan, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet' in ilk yıllarında çok önemli olaylara tanık olan, Mustafa Kemal Atatürk' ün, Cumhuriyet' in kurulması dahil devrimleri planladığı bu yapı 1950 yılında - müze olarak kullanıma açılmıştır. Yapıda ve eşyada hızlanan bozulmaları durdurabilmek amacıyla 2002-2007 yılları arasında büyük bir bakım ve onarım çalışması başlatılmış, bu çalışmalarla birlikte yapının bir müzeden çok, kullanıldığı dönemdeki doğal durumunu yansıtan bir ''konut'' olarak sergilenmesi için gerekli düzenlemeler yapılmıştır
  Restorasyon çalışması tamamlanan Atatürk Müze Köşkü 19 Nisan 2007 de tekrar ziyarete açılmıştır

 3. Gizli @ yara
  Özel Üye
  BAŞYAVERLİK BİNASI


  Başyaverlik binasının yapım tarihine ilişkin kesin bir bilgi yoktur. Kimi kayıtlarda 1922'de yapıldığının belirtilmesine karşın 1924 yılına ilişkin bir anı kitabında "Yaveran Binası" olarak belirtilen fotoğraftaki bina ile bugünkü bina arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Tek katlı kagir bir bina olan Başyaverlik binasının pek çok restorasyon ve onarım geçirdiği, kimi bölümlerin sonradan eklendiği anlaşılmaktadır. Yine binanın arkasındaki bir taşlıkta 1928 tarihinin yazılı olduğu, ancak bunun, binanın yapımı sırasında mı yoksa bir restorasyonda mı yazıldığı bilinmemektedir.

 4. Gizli @ yara
  Özel Üye
  ÇANKAYA KÖŞKÜ (PEMBE KÖŞK)


  İki kez genişletme ve yenileme çalışmaları yapılmasına karşın Müze Köşk'ün, giderek artan gereksinimleri karşılamakta yetersiz kalması üzerine 1930 yılında yeni bir bina yaptırılmasına karar verilmiştir. Atatürk'ün isteği ile, yeni köşkün yapımı Avusturyalı ünlü mimar Prof. Dr. Clemens Holzmeister'e verilmiştir. Holzmeister'in, 20 Mayıs 1930'da görevi üstlenmesinden beş gün sonra ilk tasarımı hazırladığı, iki gün sonra Atatürk'ün istediği düzeltmeleri de yaparak proje taslağını teslim ettiği, 27 Temmuz'da ise kesin plan ve maketi Yalova'da Atatürk'e sunduğu bilinmektedir.
  Kasım 1930 ayında yapım yerinin kararlaştırılmasının ardından Atatürk, yapımla ilgili kararları tamamen Holzmeister'e bırakmıştır. Avusturyalı mimar yapı malzemelerinin tümünü Avusturya'dan getirtmiştir. Köşk'ün iç mekânlarının bir bölümü de Viyana'da Güzel Sanatlar Akademisi'nde tasarlanmıştır. Holzmeister, yapımına 1931 yılı başında başladığı Çankaya Köşkü'nü, 1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak 1932 Haziranı'nda teslim etmiştir.
  Bodrum katının üzerine iki kat olarak yapılan Köşk'ün giriş katı çalışma ve konukların kabul edildiği alan, üst kat ise ikametgah olarak düzenlenmiştir.
  Geleneksel Türk ev stili ile Batı'nın yaşam rahatlığının birleşimini yansıtan Çankaya Köşkü, 1932 yılından ölümüne kadar Atatürk'ün ikametgahı ve çalışma alanı olmasının yanı sıra, istek ve uyarıları dikkate alınarak tasarlandığı için O'nun zevkini ve öngördüğü yaşam tarzını göstermesi yönünden de değer ve önem taşımaktadır.
  Çankaya Köşkü, Atatürk'ten sonra Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen sırasıyla,İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel'e hem konut hem çalışma binası olarak hizmet vermiştir. Köşk, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den başlayarak, yeni hizmet binasının tamamlanmasıyla, yalnızca ikametgâh olarak kullanılmıştır.
  Yıllar içinde gereksinimlerden kaynaklanan kimi değişikliklerin yapıldığı Çankaya Köşkü, 2000-2001 yıllarında restore edilerek 1932 yılındaki aslına uygun duruma getirilmiştir.
  Türkiye Cumhuriyeti tarihinin canlı tanığı olan, verdiği güven duygusu tüm ülkeye yayılan Çankaya Köşkü, halkımızın Yüce Atatürk ile başlayan süreçte her zaman sevgiyle yaklaştığı ve saygı gösterdiği, Cumhuriyet'in varlığı ile özdeşleşmiş bir simge durumundadır.


 5. Gizli @ yara
  Özel Üye
  CAMLI KÖŞK


  Çankaya yerleşkesi içinde Atatürk'ün anısını yaşatan üçüncü bina olan Camlı Köşk, 1935 yılında Atatürk tarafından kızkardeşi Makbule Atadan'ın ikameti için yaptırılmıştır.
  Mimar Seyfi Arkan'ın imzasını taşıyan Köşk'ün, mimari kayıtlarda dönemin lüks villa örneklerinden olduğu belirtilmektedir. 1936 yılında tamamlanan ve tek katlı bir yapı olan Camlı Köşk 1951-1954 yılları arasında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı devlet başkanlarına ikametgâh olarak ayrılmış, 1954-1970 yılları arasında Başbakanlık ve Senato Başkanlığı ikametgâhı olarak kullanılmıştır.
  Çeşitli dönemlerde yapılan onarımlarla oldukça değiştirilen Camlı Köşk, 1994 yılında restorasyona alınarak 300 metrekarelik yatak ünitesi eklenmiş ve 1996 yılı başında yeniden yabancı devlet başkanlarını konuk etmek üzere kullanılmaya başlanmıştır.


 6. Gizli @ yara
  Özel Üye
  İDARİ BİNA

  Proje mimarları Mustafa Aytöre ve Orhan Genç olan betonarme bina 2 kat ile bir bodrum kattan oluşmaktadır. Bir bölümü Koruma Müdürlüğü'ne, bir bölümü İdari ve Mali İşler Başkanlığı'nın kullanımına ayrılan bina 1985 yılında 3546 metrekare alan üzerine yapılmıştır


 7. Gizli @ yara
  Özel Üye
  HİZMET BİNASI


  7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren döneminde, Çankaya Köşkü'nün (Pembe Köşk) hem hizmet hem ikametgâh amaçlı olarak kullanılması nedeniyle yetersiz kaldığı değerlendirilerek, yeni bir hizmet binası yapılması kararlaştırılmıştır. 1986 yılında temeli atılan ve yapımı yedi yılda tamamlanan bina 29 Ekim 1993 günü kullanılmaya başlanmıştır.
  Projesi, mimarlar Mustafa Aytöre ve Orhan Genç tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanlığı birimlerinin çalışma alanı olarak kullanılan Yeni Hizmet Binasında toplantı, kabul, resepsiyon salonları ile Cumhurbaşkanı'nın makam ve çalışma odaları bulunmaktadır.


 8. Gizli @ yara
  Özel Üye
  SOSYAL TESİSLER

  Atış poligonu, spor salonu ve kafeteryadan oluşan sosyal tesisler, yaklaşık 2000 mekrekare yapım alanına sahiptir. 19 Haziran 1995 gününde yapımına başlanan ve 3 kattan oluşan tesis 20 Aralık 1996 gününde tamamlanmıştır. Atış poligonu, Cumhurbaşkanlığı koruma personeline eğitim amacıyla, spor salonu ve kafeterya ise tüm personele hizmet vermek üzere düzenlenmiştir


 9. Gizli @ yara
  Özel Üye
  SAĞLIK MERKEZİ


  Sağlık merkezi 1996 ve 1999 yıllarında yapılan onarım ve eklentilerle, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nde görevli personele; diş hekimi, aile hekimi, çocuk doktoru, pratisyen hekim, yeterli hemşire ve laboratuvarıyla hizmet edebilecek çağdaş bir sağlık merkezi durumuna dönüştürülmüştür


 10. Gizli @ yara
  Özel Üye
  BASIN TOPLANTISI VE RESEPSİYON SALONLARI


  Yeni Hizmet Binasındaki resepsiyon salonunun yeterli olmaması ve anılan binada basın toplantısı salonu bulunmaması nedeniyle, 21 Mayıs 1997'de gereksinimi karşılayacak bir proje yaşama geçirilerek, farklı işlevleri bulunan ve ekleriyle birlikte 2650 metrekare alana sahip bir resepsiyon salonu ile fuaye ve diğer bölümleriyle birlikte toplam 1250 metrekare alanı bulunan basın toplantı salonu yaptırılmış; resepsiyon salonu 29 Ekim 1998'de, basın toplantı salonu ise 29 Ekim 1999'da kullanıma açılmıştır.
  Yeni Hizmet Binası ile bağlantılı olarak projelendirilen Basın Toplantı Salonu, Cumhurbaşkanlığı içindeki koruluk dokusunu bozmamak için yer altına yapılmıştır.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu