+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Cumhuriyetin İlk Yıllarında Kültür, Sanat Ve Spor Alanlarındaki Gelişmeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Cumhuriyetin İlk Yıllarında Kültür, Sanat Ve Spor Alanlarındaki Gelişmeler
  Cumhuriyetin İlk Yıllarında Kültür, Sanat ve Spor Alanlarındaki Gelişmeler

  Cumhuriyetin İlk Yıllarında Kültür, Sanat ve Spor Alanlarındaki Gelişmeler hakkında bilgi


  Kurtuluş Savaş’ının silahlı mücadele aşamasından sonra hızla yeni kurulan devletin kurumlarında ve uygulamalarında düzenlemelere gidildi. Amaç çok daha çağdaş ve geleceğe güvenle bakan bir yapı  oluşturmaktı. Bu bağlamda kültür, sanat ve spor alanlarında da önemli çalışmalar yapıldı. İşte bu alanlarla ilgili yapılan düzenlemeler;

  1924 yılında Başkent Ankara’da Müzik Öğretmen Okulu( Musiki Muallim Mektebi) ve Cumhurbaşkanlığı Flarmoni Orkestrası ( Reisicumhur Flarmonik Orkestrası) kuruldu. İstanbul’da 1930′da İstanbul Belediye Konservatuarı, 1935′te Başkentte Milli Musiki Temsil Akademisi kuruldu.

  Osmanlı döneminde uzak durulan güzel sanatların resim ve heykel gibi alanlarında çalışmalar yapılmak üzere Maarif Vekaleti’ne (milli eğitim bakanlığı) bağlı Güzel Sanatlar Müdürlüğü( Sanayi-i Nefise Müdürlüğü) oluşturuldu. 1937′de Devlet Resim ve Heykel Müzesi açıldı.

  1940 yılında tiyatro, opera ve bale eğitimi vermek üzere Devlet Konservatuarı açıldı.

  Spor alanında yaşanan önemli gelişmeler ise; 1922 yılında İstanbul kulüpleri Ali Sami Bey(Ali Sami Yen) önderliğinde birleşerek Türkiye İdman Cemiyetleri’ni kurdu. Kurulduktan bir sene sonra hükümet tarafından onaylandı. 1936 yılına gelindiğinde cemiyet bünyesinde yapılan düzenlemelerle Türk Spor Kurumu’na dönüştürüldü. 1938 yılında meclisten geçen bir yasa ile Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü Kuruldu
 2. Acil

  Cumhuriyetin İlk Yıllarında Kültür, Sanat Ve Spor Alanlarındaki Gelişmeler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder