+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafi Konum nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zarafet
  Üye

  Coğrafi Konum nedir
  Coğrafi Konum

  Herhangi bir noktanın dünya üzerinde kapladığı alana coğrafi konum denir. Özel ve matematik konum diye ikiye ayrılır. Bir ülkenin coğrafi konumu, o ülkenin tabii, beşeri ve ekonomik özelliklerini çok yönlü etkiler.

  ÖZEL KONUM
  Coğrafi Konum.jpg
  Herhangi bir yerin kıtalara, denizlere, dağ sıralarına, boğazlara, komşu ülkelere, ulaşım yollarına, yer altı ve yerüstü kaynaklarına, siyasi bloklara göre olan konumu ve yükseklik değerleri özel konumudur.

  ÖZEL KONUM ÜLKELERİN;

  jeopolitik konumunu, iklimini, nüfusun dağılışını, yerleşme şartlarını, turizm faaliyetlerini, ulaşım imkânını, ekonomik faaliyetlerini etkiler.

  TÜRKİYE'NİN ÖZEL KONUMU VE SONUÇLARI

  · Türkiye Asya, Avrupa, Afrika kıtalarını birbirine bağlayan önemli bir kavşak noktasında kurulmuştur.

  · Asya –Avrupa arasında bir köprü durumundadır.

  · Stratejik önemi olan boğazlara sahiptir.

  · Petrol bakımından zengin ülkelere komşudur.

  · Asya Avrupa arasındaki en önemli ticaret ve ulaşım yolları Türkiye’den geçer.

  · Ortalama yükseltisi fazladır ve engebelidir. Bu durum tarım, nüfus, sanayi, ulaşım ve yerleşmeyi etkiler.

  · Türkiye’nin gerçek yüzölçümü 814.578 km2, izdüşüm yüzölçümü ise 779.452 km2dir. Aradaki fark ülkemizin yüksek ve engebeli olmasından kaynaklanır.

  ****Not: Bir yerin gerçek yüzölçümü ile izdüşüm yüzölçümü arasında fark fazla ise o yer engebelidir. Fark az ise düzlüktür
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Bir noktanın dünya üzerinde kapladığı alandır coğrafi konum ve ikiye ayrılır özel ve matematik diye ve bunlar ülkelerin beşeri ve fiziki yönlerini gösterir.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Coğrafi Konum

  Herhangi bir yerin kıtalara, denizlere, dağ sıralarına, boğazlara ,komşu ülkelere, ulaşım yollarına, yer altı ve yerüstü kaynaklarına, siyasi bloklara göre aolan konumu ve yükseklik değerleri özel konumudur.
  Özel konum ülkelerin; jeopolitik konumunu, iklimini, nüfusun dağılışını, yerleşme şartlarını ,turizm faaliyetlerini, ulaşım imkânını, ekonomik faaliyetlerini etkiler

+ Yorum Gönder