+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Buzlanmayı önlemek için ne yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Buzlanmayı önlemek için ne yapılır

  Buzlanmayı Önlemek İçin Neler Yapılması Gerekir?


  Ülkemizde ağır geçen kış mevsiminin yaşattığı maddi ve manevi olumsuzluklar hissedilir boyutlardadır. Karla ve buzlanmayla mücadele için her yıl milyonlarca doları kurumunuzun bütçesinden pay olarak ayrılmakta , bunun neticesinde de geriye kalan bozulmuş yollar, yıpranan araçlar olumsuzluk olarak sizlere geri dönmektedir. İş makinelerinin çalışmasının yapmış olduğu maddi kayıpların yanı sıra her bir kilometresi binlerce dolara mal olan asfalt yolların yıpranması da bir başka kayıptır.


  buzlanmayi onleme.jpg


  Buz önleme ve çözme faaliyetleri adına günümüze kadar klasik yöntemler kullanılmış olup bu yöntemlerin zararları göz ardı edilmiştir. Klasik yöntemler aktif proseslerdir. Yol üzerinde oluşan buzu ortadan kaldırma, yoldaki sürtünmeyi arttırarak güvenliği sağlama prensibi ile çalışır. Genellikle abrassive maddeler kullanılmaktadır. Bunlar kaya tuzu, kum, çakıl, kalsiyum klorür ve üredir. Klasik yöntemlerde kazalar yüksek oranlarda seyreder. İşçilik maliyetleri yüksek değerlere ulaşır. Ayrıca malzeme kullanımı da aynı oranlarda artar. Yüksek korozif etkisiyle alt yapıya ve çevreye ciddi zararlar verir. Klasik yöntemler çok düşük sıcaklıklarda etkinlik göstermezler. Deaktive olduğundan ancak kar yağışından veya fırtınadan sonra müdahale edilebilir. Uygulamada yetersiz kalındığından zaman kaybına neden olur.
  KLASİK YÖNTEMLER Klasik yöntemler de aktif proseslerdir. Genel Tuzlar. Kum, Çakıl. Kalsiyum Klorür. Üre Kaya tuzu ve abrassive maddeler kullanılmaktadır.
  Gelişen teknolojiler neticesinde karla ve buzlanmayla mücadeleyi tuzla ve iş makinesiyle yapmanın yerini yollarda korozyon ve yıpranmaya neden olmayan sıvı kimyasallar almıştır. Bu kimyasallar; katkı olarak magnezyum klorit kullanılarak hazırlanırlar. Doğa dostu ve toksik olmayan bu kimyasallarımız, biyolojik olarak parçalanabilme özelliğine sahiptirler. Koroziteleri minimize edilmiştir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  buzlanmayı önlemek için donmayı önlemek gerekiyor bunun için donma önleyici kimyasal maddeler ve tuz kullanılır genelde tuzlanma ve alkol ,kalsiyum klorür kullanılır ayrıca glikollerde donmayı geciktirir
 3. Meryem
  Bayan Üye
  buzlanmayı engellemek için birincisi tuzlama yapılır çünkü tuz buzu eritir ve kolay donmaz bunun yanında alkoller ve glikoller buzu eritir ve donmayı geciktirir
+ Yorum Gönder


buzlanmayı önlemek için neler yapılır,  buzlanmayı engellemek için ne yapılır,  buzlanmayi.onlemek icin ne uapilir