+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Atmosferin Bileşimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Atmosferin Bileşimi

  Atmosferin Bileşimi Hakkında Bilgi

  Atmosfer yerkürenin katı bölümünü saran çoğunlukla gaz ve buharlardan oluşan bir kılıftır. Toplam kütlesinin yaklaşık 51 x 1.000.000.000.000.000 (15 sıfır) ton olduğu sanılmaktadır; bu da Dünya’nın toplam kütlesinin milyonda birinden daha azdır. Atmosferin yeryüzüne yakın katmanlarının yüzde 755’i azot yüzde 231’i de oksijenden oluşur. Su buharı da mevsimlere ve bulunulan yere göre değişiklikler göstermesine karşılık atmosferin önemli bir parçasıdır. Atmosferde ayrıca argon karbondioksit neon helyum metan kripton hidrojen ozon ve ksenon bulunur; bunlara toz ve duman gibi maddeler de katılır.
  Atmosferin Bileşimi Hakkında Bilgi.jpg
  100 km yükseğe kadar azot-oksijen oranında önemli bir değişiklik olmaz yalnızca 20-30 km arasındaki yüksekliklerde bir ozon yoğunlaşması gözlenir. Bu ozon katmanının önemli bir işlevi vardır çünkü güneşten gelen morötesi ışınların büyük bir bölümü bu katman tarafından süzülür. Ama buradaki ozon hem miktar hem de yüzde olarak çok fazla değildir.

  100 km’nin üzerinde hızlı bir ısı düşmesi gözlenir. Buradaki gazlar artık çok ince katmanlar biçimindedir. Daha çok da hafif gazlar bulunur. Bu gazlar morötesi ışınların etkisiyle ayrışır ve böylece burada oksijen serbest atomlar halinde bulunur. Işılayrışma dene bu olay 200 km yükseklikte daha da yüksek bir düzeye çıkar.

  600-1500 km arasında atmosferdeki oksijenin yerini güneşteki lekelerin durumuna göre değişen bir biçimde helyum alır bunun üstünde de bir hidrojen katmanı bulunur. Onun için burada yerküreyi çepeçevre saran bir hidrojen tacından söz edilebilir.

  Subuharı yer ve zamana göre değişen biçimde atmosferin alt katmanlarına karışmış olarak bulunur ve yaklaşık 10-15 km yükseklikten sonra azalmaya başlar. Yeryüzünün iklim ve meteoroloji koşulları üstünde bu su buharının önemli bir rolü vardır çünkü bulutlara asılı olan su buharı yağış olarak yeryüzüne düşer.
 2. GÜLDEREN
  Üye

  atmosfer bir çok elementin birleşmelerinden oluşur oksijen azot hidrojen gibi insanların yaşamalı için onlara elverişli olan ve onların hayatlarını sürdürmelerini sağlayan elementler olduğu gibi zehirli gaz kütleleri de oluşmaktadır
+ Yorum Gönder