+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Balık Fırtınası Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Balık Fırtınası Nedir
  Balık Fırtınası nedir biliyor musunuz?

  Türkiye denizlerinde senenin belli zamanlarında çok eskiden beri süregelen tecrubeye dayanarak oluşturulmuş bir fırtına takvimi vardır. Bu takvim genelde denizde oluşan hareketlerle ilgilidir. Ve bu takvim en fazla 1-2 gün sapma ile de olsa mutlaka tutar.
  Bu takvimin hazırlanmasında balıkçılar, gemi kaptanları, deniz kuvvetleri komutanlığı’nda çalışan subaylarının yıllar süren birikim ve notları esas alınmıştır.
  Balıkçılara göre, balık fırtınası ocak ayının sonlarında gerçekleşir. Bu son günlerde ‘balık fırtınası’ beklenir ve Karadeniz’den balık dönüşlerinin başladığını kaydedilir. Bu tip dönemlerde bazı kişilerin yasak olmasına rağmen Haliç’te ağla balık tutarlar ve doğal hayatı olumsuz etkiledikleri söylenir. Her sene 400 milyar lira değerinde kefal balığının böyle tutulduğun belirten yetkililer, “Bu belki günübirlik kazanç ama buradaki yaşamı yok etmek” diye konuşuyor.
 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Balıkların da kendilerine göre göç yolları bulunmaktadır.Gerek üreme gerek ise deniz suyu değiştirme nedenleri ile yılın farklı zamanlarında bu göçler oluşmaktadır.Buna balık fırtınası demektir.
+ Yorum Gönder


balık fırtınası nedir,  balık fırtınası,  balık fırtınası ne demek,  balik firtinasi ne demek