+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda bebeklerde Dışkı Rengi VE Penis Bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. NAZLI
  Bayan Üye

  bebeklerde Dışkı Rengi VE Penis Bakımı
  Bebeklerde Dışkı Rengi

  Arkadaşlar hemen bana bebeklerde dışkı ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Bebekler anne rahminde bulundukları sırada bağırsakları katı bir madde ile dolar ve doğumdan sonra bu madde bebeğin dışkısıyla dışarı atılır. Bu oldukça normal ve olması gereken bir olaydır. Bebeklerin bezi değiştirilirken siyah ve yeşil karışımı bir dışkıyla hiç karşılaşılmaması, bu katı maddenin bağırsaklarda kaldığını gösterebilir, bu da olumsuz sonuçlar doğurur. Bununla birlikte bebek doğum esnasında kan yuttuğundan dolayı da doğumdan sonraki günler içerisinde sarı ve yeşil karışımı sulu, kanlı ve de sümüklü bir dışkıyla karşılaşmanız da mümkündür.

  İlerleyen günlerde bebeğin beslenmesine bağlı olarak dışkısı farklılık gösterecektir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkıları mamayla beslenenlere oranla daha sarı ve sulu olacaktır. Özellikle içinde vitamin katkısı olan mamaları tercih ediyorsanız bunlar da bebeğinizin dışkısında değişikliklere neden olacaktır. Örneğin demir takviyesi alan bebeklerin dışkılarının yeşil ya da siyah olduğu gözlenmiştir.

  Bebeğiniz büyüdükçe ve besin menüsüde genişledikçe dışkısının oldukça değişiklik gösterdiğine şahit olacaksınız.

  Penis Bakımı
  Bir silindir görüntüsünde ve glans denilen yuvarlak bir uca sahiptir. Sulkus ile penisin bedeni glansdan ayrılır. Peniste semen ve idrarın çıkması için bir delik vardır ve bu en uç kısımda bulunur. Penisin dışı prepüsla kaplıdır. Prepus iki kısımdan meydana gelmektedir. Bir bölümü deri, diğer bölümüde mukusu andırır.

  Prepüs ve glans doğum sırasında birbirlerine bütünüyle bağlıdırlar. Ancak bir süre sonra hücrelerin bu kısmı terk etmesiyle birbirlerinden koparlar. Daha sonra bu hücreler sürekli oluşmaya başlarlar. Beyaz olan bu hücreler penisin uç kısmına yerleşirler. Sünnet olmuş bebeklerde glans ile deri daha çabuk ayrılırken, sünnet olmamış bebeklerde ise oldukça sonra görülmektedir.
  Bebeğin sünnetli ya da sünnetsiz olması penisinin temizliğinde hiç bir fark gözetmez. Sünnetsiz bebeklerin penisini daha iyi temizlemek adına deriyi hırpalamak zararlı olabilir bu nedenle oldukça normal bir şekilde temizlenmelidir.
  Bir çok insan sünnetin; astımı, tüberkülozu , frengiyi, kalakıl hastalıkları ve epilepsiyi olumlu yönde etkileyeceğini düşünmekle beraber, cinsel doyumunda da azalacağını düşünürler fakat bunların hiç biri uzmanlar tarafından kanıtlanmamıştır.

  Sünnetin kanser ve bazı enfeksiyonel rahatsızlıkları ise engellediği gözlenmiştir. Bazı çocuklarda enfeksiyon görüldüğünde ya da sünnetin yapıldığı derinin uç kısmının küçük olması ve geriye doğru çekilir durumda olmasına, büyüdükçe penisin rahat olmamasına neden olan problemler sünnet yapılarak önlenmektedir.

  Erkek bebek sahibi ebeveynler doktorlarıyla sünnet konusunu görüşerek, olumlu ve olumsuz yanlarını öğrenmeli ve kararlarını buna göre vermelidirler. Sünnet yaptırmak isteyen aileler bu konuda uzman olan doktorları tercih etmelidirler. Sünneti bebek doğduktan kısa bir süre içerisinde yaptırdığınızda bir takım durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz, bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  •Bebek sünnet olduktan sonraki bir kaç gün penis
  çevresinde acı duyulabilir. Bebek bu durum
  karşısında huzursuz davranışlar sergileyebilir.
  •Peniste akıntı ve birazda kan görülebilir, bu
  durum penisin düzelmeye başladığını gösterir.
  •Sünnetli yeri doktor sterilize bezlerle kapatır,
  siz bunu bebek bezini kirlettiğinde yeniden
  uygulamalısınız.
  •Operasyon görmüş olan bölge suyla temas
  etmemelidir, bu nedenle bebek yıkanmamalıdır.
  •Bezlenme sırasında bebeğin testislerinin
  yakınlaşmalarını önlemek gereklidir.
  •Doktorunuzdan sünnet sonrası bakımı için bilgi
  almanız faydalı olacaktır.
 2. Seyran
  Devamlı Üye

  bebeklerin penis bakımı çok önemlidir.mesela sünnet edilmeleri bebeklerin sağlık açısından çok önemlidir birçok insan sünnetin zararlı olduğunu hastalıklara yol açtığını ve ilerde sorun yarattığını savunsalar da uzmanlar sünnetin gayet sağlıklı ve bebekler açısından çok önemli olduğunu söylerler.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Bebeklerde dışkı rengi ilk günler koyu renkli sümüklü ve kanlıdır. bunun nedeni bebeğin ana rahmindeyken bağırsaklarının katı bir madde ile dolmasıdır doğum esnasında yuttuğu kan nedeniyle sümüklü ve kanda görülür beslenme ile birlikte dışkı rengi zamanla normale dönmektedir. bebeklerde penis bakımı bebeklerin altları temizlenirken temizce silinmeye dikkat edilmelidir. hatta mümkünse sünnet ettirilmeleri de hem bebeklerin çabuk iyileşmelerine hemde daha sağlıklı bir gelişim göstermelerini sağlar
+ Yorum Gönder