+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Mimar Sinan'ın Başarısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Mimar Sinan'ın Başarısı
  Mimar Sinan'ın Başarısı ile ilgili hikaye

  mimar-sinan.jpg

  Osmanlı Devleti’nin en parlak olduğu dönemdir. Kanunî Sultan Süleyman, başkent İstanbul’a devletin gücü ile eşdeğerde bir cami yapılmasını istiyordu. Bu iş için Mimar Sinan’ı görevlendirdi.
  Caminin temel atma merasimine padişah, vezirler ve devletin bütün ileri gelenleri katıldılar. Temele ilk taşı devrin Şeyhülislâm’ı Ebussuud Efendi koydu. Tören bittikten sonra Kanunî, Mimar Sinan’a bir gümüş para uzatarak yüzüne sert bir şekilde baktı. Mimar Sinan da bu emaneti alıp öperek koynunda sakladı.
  Bu büyük caminin inşaatı tam yedi yıl dört ay sürdü. Bu süre içinde günümüzün para değeriyle 400.000.000 dolar harcandı.
  İnşaat bittiğinde açılış merasimi yapıldı. Caminin ana kapısını bizzat Mimar Sinan açtı. Ardından padişah, kapıdan içeri girerken yedi yıl önce almış olduğu gümüş parayı ona verdi. Kanunî, bu gümüş parayı eline alarak camiyi dolaştı. Mihrabı, kubbeyi, sütunları ve duvarları inceledi.
  Daha sonra devletin bütün ileri gelenleriyle birlikte camide ilk namaz kılındı. Kanûnî, kapıdan çıkarken Mimar Sinan’a gümüş parayı verirken tebessüm ediyordu.
  Açılış merasiminden sonra çırakları Mimar Sinan’a merak içinde bu olayın sebebini sordular. Koca Sinan onlara şu cevabı verdi:
  - Padişahımız temel atılırken bana o gümüş parayı verip yüzüme sertçe bakmıştı. Demek istemişti ki: “Yapacağın camide bu gümüş para kadar hata olmasın.” Caminin yapımını bitirdiğimizde gümüş parayı ona verdim. Her tarafı dolaşıp gerçekten caminin yapısında o gümüş para kadar kusur bulamadılar. Bundan son derece memnun olup gülümseyerek bana o parayı geri verdiler. İşte benim için de bu büyük bir ödül oldu. Eserimin beğenilmesi çok hoşuma gitti. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Mimar sinan tür tarihinin ne zeki ve başarılı mimarıdır. yapmış olduğu yapıtlar halen büyük bir ilgi ille ziyaret edilmekte ve mimar sinanın yapıtlarını yapış şekli hala insanlarda şaşırtıcı derecede hayranlık uyandırmakta. mimar sinanın yapmış olduğu başarıların tamamı bir çok yazarın hikayesinde konu olarak yer almıştır.
+ Yorum Gönder


mimar sinan başarıları,  mimar sinanın başarılı olduğu alan