+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Yanıklar Neye Göre Derecelendirilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yanıklar Neye Göre Derecelendirilir
  Yanıklar neye göre derecelendirilir kısaca

  Arkadaşlar sizce yanıklar neye göre derecelendirilir bana açıklar mısınız? 2. Diyar
  Yeni Üye

  Yanıklar Neye Göre Derecelendirildiği Hakkında Bilgi

  Yanıklar sınıflandırılırken çeşitli parametreler göz önüne alınır. Örneğin küçük, orta, büyük şeklinde bir yanık sınıflandırılması halk tarafından daha rahat anlaşılsın diye yapılabilir. Vücut yüzeyi % 15 in altında yanmış olan kişilerin yanıkları küçük yanıklardır.
  % 25 e kadar yananlar orta yanıklar ,% 25 in üstünde yanmış olanlar ise büyük yanıklar olarak sınıfladırılabilir. Örneğin bir kolumuz vücudumuzun % 9 unu oluşturmaktadır, bir bacağımız %18 ini oluşturmaktadır. Bir bacağı yanmış bir insanın yanığı orta dereceli bir yanığa girer.


  Yanıklar Neye Göre Derecelendirilir.jpg

  Tıbbi tanımlamaya göre yanıklar derinliğine göre gine 3 e ayrılırlar. Bazı yerler de 4 e ayrılıp sınıflandırıldığıda olur. Bunlarda birinci ,ikinci, üçüncü ve dördüncü derece olarak sınıflanırlar. Birinci derece yanıklarına güneş yanıkların örnek verilebilir.İkinci derece yanıklarda ise ciddi kızarıklık ve su toplama vardır.Üçüncü derece yanıkta derinin tüm katmanları yanmıştır.Kesinlikle hastahane ve ameliyatlarla kapatılacak alanlardır.Dördüncü derece yanıklar ise vücudun herhangi bir bölgesinin veya tümünün tüm deri katmanlarının ve kemiklerin yandığı yanık türüdür.

 3. Fatma
  Administrator
  Bir insanın başına gelecek en can yakıcı şeylerden biridir. Yanıcı maddelerden uzak duralım ve çok dikkatli olalım.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Yanıklar yanığın deride verdiği tahribata göre sınıflandılır. Birinci derece yanıklar hafif yanıklardır, ikinci derece yanıklar biraz daha ağırken, üçüncü derece yanıklar ciddi yanıklardır ve vücutta ciddi tahribat bırakmakta işlev kayıplarına neden olabilmektedir.

+ Yorum Gönder