+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Cilt Alerjileri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cilt Alerjileri Nedir
  Cilt Alerjileri Nedir kısaca

  Arkadaşlar bana cilt alerjileri hakkında kısa bilgi verir misiniz?
 2. Diyar
  Yeni Üye

  Cilt Alerjileri Hakkında Bilgi

  Cilt alerjileri en sık dermatit ve ürtiker hastalıklar olarak karşımıza çıkar. Alerjik iltihaplanma olarak adlandırılan dermatitler, her yaştan insanın yaşayabileceği bir hastalıktır. Alerjik bünyenin ya da stres ve üzüntünün cilt alerjilerine sebep olduğu düşünülmektedir. Tehlikeli ve bulaşıcı olmamasına rağmen, kötü görüntüsü ve hastaya verdiği huzursuzluk hali ile derhal tedavi edilmesi gereklidir. Belli başlı belirtisi, deride kızarıklık, aşırı kaşıntı ve yama şeklinde döküntülerdir. Kol, bacak ve dizlerin özellikle kıvrım yerlerinde çok fazla görülür. Kaşıma sonrasında cilt alerjisi olan yerlerde, ıslak akıntılı ve çatlak bir doku oluşur.

  Cilt Alerjileri.jpg


  Tıpkı solunum sistemini etkileyen alerjiler gibi, cilt alerjileri de bazı maddelere ya da mevsimsel koşullara bağlı olarak reaksiyon gösterebilir. Cilt alerjisi kolunuza taktığınız saatin derisinden, bahar mevsimiyle birlikte polenlerin artmasından ya da yediğiniz herhangi bir gıdaya olan hassasiyetinizden dolayı oluşabilir. Belli başlı cilt alerjisine sebep olabilecek alerjenleri şöyle sıralayabiliriz: süt, yumurta, yüksek protein içerikli gıdalar, polenler, hayvan tüyleri, plastik, parfümler, sentetik reçineler, krom veya nikel gibi metaller.

 3. Fatma
  Administrator
  Cilt alerjisinin bir çok sebebi olur, yediğimiz bir gıda veya kullandığımız bir kozmetik, bakım ürünü alerjiye neden olabilir.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Cilt alerjileri bazı şeylere reaksiyon olabileceği gibi strese bağlı olarak ta görülebilmektedir. Cilt alerjileri yumurta, çilek, çikolata gibi gıdalar sebep olduğu gibi yünlü kumaşlarda alerjiye neden olabilmektedir.

 5. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Gıda Alerjileri

  Süt Alerjisi

  Yumurta Alerjisi

  Buğday Alerjisi

  Fıstık Alerjisi

  Balık Alerjisi


  Mevsimsel Alerjiler


  Bahar Alerjisi

  Kış Alerjisi


  Evcil Hayvan Alerjileri

  Köpek Alerjisi

  Kedi Alerjisi


  Diğer Alerjiler


  Saman Nezlesi

  Sumak ve Meşe Alerjisi

  Küf Alerjisi

  Güneş Alerjisi

+ Yorum Gönder