+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Cilde Faydası Olan Meyveler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cilde Faydası Olan Meyveler
  Cilde faydası olan meyveler nelerdir

  Arkadaşlar cilde faydası olan meyveler nelerdir kısaca yazar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Cilde Faydası Olan Meyveler nelerdir hakkında bilgi

  Meyvelerin içerisinde kurudan yağlı tene kadar her türlü ten için bir füzellik formülü bulabilirsiniz.
  Maske ve losyon yapımında kullanabileceğiniz meyvenin özünü mutlaka oksitlenmeyen bir kaşıkla çıkarmanız gerekiyor.
  Bir güzellik ve sağlık deposu olan meyvelerin özünü çıkardıktan sonra bunu en kısa sürede kullanmanız lazım. Çünkü vitaminler vakit geçirildiği zaman etkisini kaybediyor.
  Meyvenin özünü veya suyunu doğrudan doğruya cilde dağıtmanız cildi tazeler ve yumuşatacaktır. Bu iş için ise, iki yöntem kullanabilirsiniz.
  Losyon yöntemi
  Her sabah biraz meyve suyu ile sütü, suyla beraber karıştırın. Bu sıvıyla yüze masaj yapın. Yüzünüzü temizlemeden önce bir kaç dakika bekleyin.
  Maske yöntemi
  Haftada bir kere meyveyi yüzünüze püre halinde yayarak sürün. Püre yerine meyve suyu da kullanabilirsiniz. Meyve suyunu fırça veya pamukla sürebilirsiniz. Meyve püresi veya suyu yüzünüzde 20 dakika kaldıktan sonra yüzünüzü bol ılık suyla yıkayın.
  Cilde Faydası Olan Meyveler.jpg
  Elma
  Her yönden çok zengin bir meyvedir. Başlıca bileşenleri; pektin (yüzde 8),çeşitli vitaminler, madeni tuzlar ve sodyumdur. Petkin dağınık bir pelte halini alır. Soydum ise hücrelerin yenilmelerini sağlar. Elmanın her çeşit cilde yararı vardır. Cildi yumuşatır nemlendirir ve üst deriyi güçlendirir. Süt içinde kaynatılır. Ve sıcakken ezildikten sonra yüze uygulanır.

  Armut

  Vitamin yönünden zengin değildir.
  Soyulursa özelliklerinin dörtte üçünü
  kaybeder. Başlıca bileşenleri; şeker
  (yüzde 13) ve sudur (yüzde 83). Cildi
  beslemek ve serinletmek için kulanabilir.

  Limon
  Cilde büyük yararları vardır. Başlıca bileşenleri uyarıcı ve antiseptik C vitamini gibi vitaminler orgeanik asitler, başlıca östorojenlerdir. Limonun cildi canlandırmak, beyazlaştırmak, gözenekleri temizlemek, çilleri ve güneş lekelerini azaltmak gibi bir çok yararları vardır. Koyu tenlere ve yağlı ciltlere özellikle iyi gelir. Asitli ve aşırı uyarıcı olan limon suyu, cildi kurutup tahriş edebilir. Bu yüzden biraz suyla karıştırarak kullanmak doğru olur.

  Greyfurt

  Turunçgiller familyasından olup portakaldan daha az etkilidir. Hafif bir uyarıcı olup, canlandırmak istenen yağlı ciltler için kullanılır.

  Portakal
  Limona benzeyen özellikleri vardır. Daha az asitli ve uyarıcı olduğundan etkisi limondan daha yumuşaktır. Başlıca bileşenleri ; C vitamini, madeni tuzlar ve özellikle kalsiyumdur. Portakal, yağlı normal ciltlere ve koyu tenlere tavsiye edilir.
  Çilek
  Son derece etkili olmasına karşılık her cins ciltte kullanılamaz. En iyi sonuçlar veren cinsi dağ çileğidir. Çileğin başlıca bileşenleri; su (yüzde 90-95) kalsiyum, demir ve yumuşak asitlerdir. Cildi uyarır, yumuşatır ve nemlendirir. Yağlı ve buruşuk veya normal ciltlere tavsiye edilir. Uygulama alerjiye de yol açabilir. Çilekleri ezip süt veya yoğurrt ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

  Ananas
  Ölü hücreleri yok eder. Başlıca bileşenleri; şekerli, sulu ve vitaminlidir. Cildi temizlemek beslemek ve rengini açmak için kullanılır.
  Az beslenmiş ve koyu ciltlere yararı dokunur.

  Üzüm

  Üzüm suyu,bitkisel bir süt olarak nitelendirebilecek kadar şekerli ve vitaminlidir.
  Başlıca bileşenleri; şeker (yüzde 15-20), vitaminler, madeni tuzlar, potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyumdur. Dinlendirici, besleyici, temizleyici ve nemlendirici özellikleri vardır. Canlılığını yitirmiş her çeşit cilde uygulanabilir. İyi sonuç elde etmek için misket üzüm kullanılır.

  Ağaç Çileği
  Çilekle büyük yakınlığı vardır. Madeni tuz yönünden fakir vitamin yönünden zengindir. Çilekle aynı şartlarda kullanılır. Fakat asidinin az oluşu yüzünden, yağlı ciltlere yararı yoktur.

  Muz
  Etkin ve her yönüyle tam bir meyvedir. Peklik giderici özelliğe sahiptir. Tropikal bölgelerin yerlileri tarafından yüz bakımında çok sık kulanılanılır. Başlıca bileşenleri; nişasta (yüzde 15-70), yüksek değerli proteinler, pektin, madeni tuzlar ve vitaminlerdir. Sakinleştirici ve yumuşatıcı özellikleri vardır. Kuru ciltlere çok iyi gelir. 3. Fatma
  Administrator
  Çilek maskesi cildi sıkılaştırır ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Çileği ezip krem kıvamına getirin boyun bölgesi olmak üzere tüm yüzünüze uygulayın 20 dakika bekletin sonra yüzünüzü silin ve ılık su ile yıkayın.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Meyvelerin cilt üzerinde olumlu etkileri vardır cilde gerekli bir çok vitamin meyvelerde bol miktarda bulunmaktadır. Meyveler sadece tüketilerek cilde yarar sağlamakla kalmıyor cilde sürülerekte cilde yarar sağlayabilmektedirler.

+ Yorum Gönder