+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Çiçek Tohumları Hakkında Bilgiler |Bahçe Bakımı ve Bitki Dünyası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Çiçek Tohumları Hakkında Bilgiler |Bahçe Bakımı ve Bitki Dünyası
  Çiçek Tohumları Hakkında Bilgiler |Bahçe Bakımı ve Bitki Dünyası

  Çiçek Tohumları Hakkında Kısa Kısa..

  • Her tohum kullanılırken taze olmalıdır. Taze olmayan tohum çimlenmez.
  • Çok küçük tohumlar biraz ince kum ile karıştırmalıdır.
  • Tohum ekilecek kabın içine önce biraz saksı kırığı konmalıdır.
  • Toprak konulup, biraz ıslatıldıktan sonra, tohumları serperek ekmeli.
  • Çok küçük tohumları örtmeye gerek yoktur.
  • Tohumlar ekildikten sonra, hafifçe tekrar sulanır. Üzerine bir cam kapatılır. Toprak daima nemli tutulur.
  • Tohumlar çimlenince, cam kaldırılır. Fideler 2-3 yapraklı olunca, saksılara aktarılır.
  • Fideler 5-6 yapraklı olunca istenilen yere dikilir.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çiçekte tohum nasıl oluşur

  Çiçektozları tepeciğin üstüne konduktan sonra büyümeye başlar ve her çiçektozu taneciği, yani erkek üreme hücresi kök gibi ince bir borucuk geliştirerek dişiorganın boyuncuğundan yumurtalığa doğru uzatır. Bu borucuklardan her birinin içinde iki tane çekirdek vardır. Borucuk uzayarak yumurtalığa ulaştığında kopar ve içindeki hücre çekirdekleri serbest kalır. Böylece çekirdeklerden biri yumurtalıktaki bir tohumtaslağının yumurta hücresiyle birleşerek tohumu, öbür çekirdek de aynı tohumtaslağındaki başka bir hücreyle birleşerek tohumun çimlenmesi için gerekli besin deposunu oluşturur. Bu olaya döllenme denir. Demek ki, erkek ve dişi eşey hücrelerinin birleşmesiyle oluşan her tohumda bir bitki embriyonu ve gelişecek yeni bitkinin kök salıncaya kadar beslenmesine yetecek ölçüde besin deposu vardır. Bu tohumun üstü fasulye tanesinde olduğu gibi ince bir zarla ya da kiraz çekirdeğinde olduğu gibi odunsu ve sert bir kabukla örtülüdür (bak. Tohum).
  Tozlaşma konusunda unutulmaması gereken en önemli nokta, her bitkinin yalnız kendi türünden bir bitkiyi dölleyebileceğidir. Eğer bir bitkinin çiçektozları başka türden bir bitkinin tepeciğine konarsa yumurtalığa ulaşmak üzere bir borucuk uzatmaz; sonuçta döllenme olmadığından tohum gelişmez. Ör
  neğin buğdayın çiçektozları bir elma ağacının çiçeklerine taşınırsa ağaç elma vermez.
  Tohumlar gelişirken, bunlan barındıran yumurtalık da değişime uğrayarak bir meyveye dönüşür. Meyve çok çeşitli yöntemlerle tohumların daha uzak bir alana yayılmasını sağlar; böylece bütün tohumlar anaç bitkinin dibine düşerek onun besinini bölüşmemiş olur (bak. Meyve).

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Çiçekler tohum ile çoğaldıkları gibi sahip oldukları polenler ile de tozlaşma yolu ile de çoğalmaktadırlar. ama tohum ile çoğalma ihtimalleri çok daha yüksektir. ama tozlaşma yolu ile çoğalmaları bir çok şeye bağlıdır ve bunlar sağlanmadığı zaman çoğalmaları imkansızdır.
+ Yorum Gönder


çiçek tohumu hakkında bilgi