+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Günde kaç defa göz kırparız , gözümüzü günde kaç kez kırparız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Günde kaç defa göz kırparız , gözümüzü günde kaç kez kırparız
  Günde Kaç Defa Göz Kırparız Hakkında Bilgi
  Herkesin göz kırpma sayısı farklıdır.Gözlerimizi kırpmamızı sağlayan göz kasımız, vücudumuzda en hızlı çalışan kastır. Bu kas, gözlerimizi dört- altı saniyede bir kez kırpmamızı sağlar. Ortalama olarak bakarsak da bir insan günde 15.000 kez göz kırpar. Bu da bir yılda gözlerimizi 5 milyondan daha fazla kırptığımızı gösterir.

  Peki, gözlerimizi kırp mamızı sağlayan bu kas neden bu kadar hızlı çalışıyor? ve biz neden gözlerimizi kırpıyoruz? Hiç durup da gözümü kırpayım dediğiniz oldu mu? Elbette hayır. Çünkü bu gözümüzün otomatik, bizimse istemsiz yaptığımız bir şeydir. Gözlerimizi dakikada 20 kez kırptığımızı varsaydığımızda, gözlerimizi kırpmamızın nedeni aslında gözlerin kendi kendini korumasından kaynaklanır. Çevremizde, oturduğumuz yerde ve havada milyonlarca mikrop bulunur ve gözlerimiz bu mikroplardan korunmak için otomatik olarak gözü kırpar. Çünkü gözümüz her kapandığında, gözyaşı bezlerimiz den salgılanan tuzlu salgı, gözümüzü temizleme görevi görür. Gözün doğal dezenfektanı bu tuzlu salgı dır.

  Ortamdaki ışığın çoğalmasıyla gözümüzü daha çok kırparız. Eğer ortamda nem fazlalaşırsa gözümüzü daha az kırpmaya başlarız. Çevredeki tozlardan korunmak için de yine gözümüzü kırpıyoruz. Eğer gözümüze yabancı bir madde girerse, göz kendi içini temizleyebilmek için göz kırpma işini otomatikman hızlandırır ki gözümüz daha hızlı temizlensin. Vücudumuzun muhteşem bir dengesi vardır ve gözlerimizi kırpmamız da bu mükemmel dengenin bir sonucudur.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Göz kırpmak reflekstir. İnsanlar doğduklarında yaptıkları tüm hareketler reflekstir. Bütün refleksler zamanla kaybolmasına rağmen göz kırpma refleksi zamanla kaybolmamaktadır. Göz kırpma kişiden kişiye değişmektedir, Bebekler ve kadınlar erkeklere oranla daha fazla göz kırpmaktadırlar.
+ Yorum Gönder


insan gunde kac kez go,  günde kaç kere göz kırpar,  yilda kac kere goz kirpariz