+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Paslanmaz çelik niçin paslanmaz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Paslanmaz çelik niçin paslanmaz
  Çelik Neden Paslanmaz?Hakkında Bilgi

  Paslanmaz çelikten önce şunları söyleyelim. Çelik ile demir arasında çok az bir fark vardır. Saf demir bir bakır kadar yumuşaktır. Onun içine yüzde 2 ye kadar karbon katılması ile inanılmaz bir mukavemet, sertlik ve mekanik özellikler elde edilir ki, adı artık çeliktir. Ancak çelikte de, demirde olan zayıf bir nokta vardır. Paslanma, diğer bir deyişle oksidasyon.
  Paslanmada havadaki nemin de etkisi büyüktür. Paslanmanın hızını artıran faktörlerden bir diğeri de tuzdur. Krom gibi bazı metaller, atom boyutlarının birbirine yakın olmasından dolayı oksijenle çok kolay ve süratli birleşirler. Kalınlığı birkaç atom olacak kadar çok ince ama çok sağlam bir tabaka oluştururlar. Bu tabaka zedelense bile tekrar oluşur. Krom belli bir oranda çeliğe katılırsa yine aynı olay olur, çelik artık paslanmaz. Paslanmaz çeliğin içinde yüzde 10-30 krom vardır.
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Çelik niçin paslanmaz

  Paslanmaz çelikten önce, paslanmayı önlemek için malzeme boyanıyor veya galvaniz kaplanıyordu. Bu çözümler de özellikle sağlık ve gıda sektöründe başka sorunlar yaratıyordu. İlk paslanmaz çeliği Harry Brearley, 1913 yılında tesadüfen keşfetti. Tüfek namluları için çeşitli metalleri birleştirerek deneyler yaparken bazılarının paslanmaya karşı dirençli olduklarını gördü. Her büyük buluşta olduğu gibi, o da bunu sanayicilere kabul ettirebilmek için uzun bir uğraş verdi.
  Krom gibi bazı metaller, atom boyutlarının birbirine yakın olmasından dolayı oksijenle çok kolay ve süratli birleşirler. Kalınlığı birkaç atom olacak kadar çok ince ama çok sağlam bir tabaka oluştururlar. Başka reaksiyon olmaz. Bu tabaka zedelense bile tekrar oluşur. Krom belli bir oranda çeliğe katılırsa yine aynı olay olur, çelik artık paslanmaz.
  Paslanmaz çeliğin içinde yüzde 10-30 krom vardır. Bu orana ve eklenecek nikel, titanyum, alüminyum, bakır, sülfür, fosfor ve benzeri elemanlara bağlı olarak kullanım yeri değişir.

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Saf demir ile çelik arasında çok az fark vardır. Çelik saf bakır kadar yumuşaktır. Çelik karbon katılarak güçlendirilmektedir. İlk paslanmaz çelik 1913 yılında icat edilmiştir. Harry Brearley bir araştırma sonucunda paslanmaz çeliği icat etmiştir.
+ Yorum Gönder