+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Yakamoz nedir ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Yakamoz nedir ?
  Yakamoz Hakkında Bilgi


  Bu madde yakamoz hakkında bilgi vermektedir. "Genellikle yanlış bilinen ""Yakamoz"" ayışığının suya, denize vuran yansıması değildir. Yakamoz bir canlıdır, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı, bir biçimde ateş böceğinin denizde yaşayan versiyonudur. Luminisens maddesini vücudunda barındıran bu canlıya dokunulduğunda bir ışık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlıdır. Bunlardan milyonlarcası bir araya geldiğinde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiğinde bu canlılara çarparak ışık çıkartmalarına neden olurlar.
  O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Gırgır motorlarının köprülerinin çok katlı ve en üst kattan bile kumanda edilebiliyor olmalarının bir sebebi de budur. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi oraya yönlendirirler veya doğrudan kendileri tekneye (gemiye) kumanda eder. O yüzden Lüfer avlarken Lüks ışığı kullanılır, ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği, yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüks ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanılır.
  Kelimeleri harcarken yanlışlara düşmeyelim. Esasında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olağan üstü bir şeydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın olduğu için) göremezsiniz. O kadar muhteşemdir ki, o anda tüm romantizm biter sanki uzaylılar gelmiş gibi denize yönelirsiniz. Birde Yakamozlu ve Ay ışıksız gecelerde denize girince pırıl pırıl uzaylı gibi olursunuz. Özellikle gece dalışlarında (scuba) dalış sonrası su yüzeyine çıkınca yakamozlar binlerce yıldız halinde parmaklarınızın arasından büyüleyici biçimde geçerler
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Yakamoz ışığı genelde ay ışığının denize yansıması olarak bilinir fakat anlamı sadece bu değildir. Yakamoz aynı zamanda başka bir canlı olarak da duyulmuştur. Ama kimse canlı olduğunu duymamıştır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Yakamoz kelimesinin iki farklı anlamı vardır. Bunlardan ilki denizde yaşayan tek hücreli bir deniz canlısıdır. Bu canlı aynı zamanda denizde yaşayan ateş böceği olarak nitelendirilir. İkinci anlamı ise ay ışığının denize yansıması olayına verilen isimdir.
+ Yorum Gönder