+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Binbir Gece Masalları Nedir ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Binbir Gece Masalları Nedir ?
  Bin Bir Gece Masalları Hakkında Bilgi

  Eskilere dayanan bir masal türüdür. "Bin bir gece masalları dünyaca ünlüdür. Yüzyıllar boyunca dilden dile dolaşarak günümüze ulaşmıştır". Masalların iki önemli kahramanı baş vezirin kızı Şehrazat ve ülkeyi yöneten sultan Şehriyar 'dır. Şehriyar zalim bir hükümdardır. Her gün bir genç kızla evlenip ertesi sabah onu öldürmektedir. Akıllı ve zeki bir kız olan Şehrazat, buna bir çare düşünür. Şehriyar ile evlenir ve ama her gece bir masal anlatır. Ama masalı hep en ilginç noktasında keserek sultanı merak içinde bırakır. Sultan da masalın devamını dinleyebilmek için her gecenin sonunda Şehrazat'ın bir gün daha yaşamasına izin verir. Şehrazat'ın masalları ""bin bir gece"" sürer. Sonunda Şehriyar, Şehrazat'ı öldürmekten vazgeçer ve ikisi mutlu bir yaşam sürerler."
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Çoğumuz bu masallarla geçirdik çocukluğumuzu. Bitmek bilmeyen heyecanlı masallar sonu hiç gelmezdi sanki bu masalların. Özellikle baş kahramanlar Şehrazat ve Şehriyar inanılmaz güzel gelirdi bize.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Binbir Gece Masalları, Arap kökenli bir eser olup Orta Çağ'da kaleme alınmış bir edebi eser olma niteliği taşımaktadır. Binbir Gece Masalları Şehrazad'ın kocası olan Şehriyar'ın arasında geçen olayları anlatmaktadır.
+ Yorum Gönder


binbir gece masalları nedir,  binbir gece masalları nelerdir,  1001 gece masalları nelerdir,  binbir gece masalları hakkında kısa bilgi,  binbir gece masallari nelerdir