+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Ata neden soldan binilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Ata neden soldan binilir?
  Ata Niçin Soldan Binilir? Hakkında Bilgi

  Yapılan araştırmalara göre Diğer birçok alışkanlıkta olduğu gibi bunun da sebebi insanların çoğunun sağ ellerini kullanıyor olmalarıdır. Asırlar önce daha çok sağ ellerini kullanan insanlar kılıçlarını kolay çekebilmeleri için kılıçlarını kınlarında sol taraflarında taşıyorlardı Ata binerken sol dizin altına kadar inen bu uzun kılıçla ata sağdan binmek yani sağ ayağı üzengiye koyup sol ayağı atın üzerine atarak binmek kılıç nedeni ile zor oluyordu Soldan sol ayağı üzengi üzerine koyup sağ ayağı atın üzerine atarak binince kılıç sorun yaratmıyordu Özellikle savaşa giden ordularda disiplin nedeni ile bir örnek hareket edilmesi gerektiğinden solaklar da ata soldan binmek zorunda kalıyorlardı Artık biniciler kılıç taşımıyorlarsa da ata soldan binmek günümüze kadar uzanan bir gelenek haline geldi
 2. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Ata niçin soldan binilir

  Ata niçin soldan binilir.jpg

  Asırlar önce, daha çok sağ ellerini kullanan insanlar, kılıçlarını kolay çekebilmeleri için, kılıçlarını kınlarında, sol taraflarında taşıyorlardı. Ata binerken, sol dizin altına kadar inen bu uzun kılıçla ata sağdan binmek, yani sağ ayağı üzengiye koyup, sol ayağı atın üzerine atarak binmek kılıç nedeni ile zor oluyordu. Soldan, sol ayağı üzengi üzerine koyup, sağ ayağı atın üzerine atarak binince kılıç sorun yaratmıyordu. Özellikle savaşa giden ordularda disiplin nedeni ile bir örnek hareket edilmesi gerektiğinden, solaklar da ata soldan binmek zorunda kalıyorlardı. Artık biniciler kılıç taşımıyorlarsa da, ata soldan binmek günümüze kadar uzanan bir gelenek haline geldi.

 3. Muhammed
  Özel Üye
  Ata Neden Sol Taraftan Binilir?

  Ata sol taraftan binme olayı bizim milletçe sağ eli kullanma alışkanlığımızdan kaynaklanmaktadır. Eski zamanlardan beri süvariler kılıçlarını sağ el ile daha kolay bir şekilde kullanabilmeleri amacıyla kılıçlarını sol tarafa bağlarlardı ve bu nedenle de ata sol taraftan daha rahat bir şekilde binebiliyorlardı.

  Ata sol taraftan binme durumu buradan gelmektedir.

+ Yorum Gönder