+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıklar Forumunda Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir
  Bulaşıcı Hastalık çeşitleri

  Bulaşıcı hastalık ya da Enfeksiyon hastalıkları intaniye olarak da bilinir hastalık yapıcı herhangi bir yolla insana geçme özelliğindeki mikropların veya parazitlerin vücuda girmesiyle ortaya çıkan hastalıklar.

  Hastalığı yapan organizmalar virüsler bakteriler riketsialar mantarlar olabilir. Bütün bulaşıcı hastalıklar bir veya birkaç yolla insana geçebilme özelliğindedir. İnsandan insana hayvandan insana olduğu gibi topraktan insana da bulaşma husule gelebilir. Bulaşma şekillerinden başlıcaları şunlardır:

  * Aksırırken öksürürken konuşurken ağızdan çıkan damlacıkların başkası tarafından teneffüs edilmesiyle (verem boğmaca ve çeşitli solunum yolu hastalıkları);
  * Doğrudan deri temasıyla ve cinsel temasla;
  * Hastanın kullandığı çamaşır yatak eşyası ve yiyecek eşyaları gibi malzemeler vasıtasıyla;
  * Hayvanların insandan insana veya hayvanlardan insana hastalık taşımasıyla (Bunun en canlı örneği anofel cinsi sivrisineklerin taşıdığı sıtmadır. Yine aynı şekilde güvercinler "psittakoz" hastalığını taşırlar.);
  * Hastalandırıcı mikroplarla kirlenmiş yiyecekler ve içeceklerin alınmasıyla (Suyla bulaşan hastalıkların başlıcaları tifo dizanteri kolera paratifo olarak sayılabilir. Yiyeceklerle de besin zehirlenmeleri ve gastroenteritler meydana gelebilir.);
  * Hastalıklı bir anneden hamilelik sırasında veya doğum esnasında bebeğe hastalık bulaşmasiyle (Frengi kızamıkçık gonore konjonktiviti yani belsoğukluğu mikrobunun yaptığı göz iltihabı bu yolla bulaşabilir.).

  Suni olarak meydana getirilen bağışıklıkta kişiye zayıflatılmış ölü mikroplar veya mikrop maddeleri verilir. Bunlara karşı hastalık belirtileri hasıl olmaksızın antikor teşekkül eder. Böylece kişinin hastalığa karşı korunması sağlanır. Birçok hastalığa karşı kullanılan aşılar böyledir. Aşılar her bulaşıcı hastalıkta tesirli olmayıp ancak belli sayıda hastalıkta tesirlidir.

  Hastalığa yakalanma açısından daha şanssız olanlar (daha çok yakalananlar) şunlardır:

  1. Bulaşıcı hastalıklar salgın olduğu yerlere gidenler
  2. Üç aylıktan daha küçük bebekler
  3. Ailesinde bulaşıcı hastalık taşıyan kişi bulunanlar
  4. Yaşlı ve yatalak olanlar
  5. Kanser gibi bağışıklık sistemini felce uğratan bir hastalığı olanlar
  6. Bağışıklığı bastırıcı ilaçları kullananlar.

  Bulaşıcı hastalıklarda bazı belirtiler vardır ki hemen hemen bütün hastalarda bulunur. Bunlar; ateş halsizlik iştahsızlık baş ağrısı genel vücut ağrıları olarak sayılabilir. Bazı hastalıklarda döküntüler olabilir (kızıl kızamık çiçekte olduğu gibi). Hazım sistemini tutan hastalıklarda ise genellikle ishal vardır.

  Her doğan çocuğa zamanı geldiğinde aşı yaptırmalıdır. Vücudu devamlı kuvvetli tutmalı yeme-içmeye çok dikkat etmelidir. Düzenli bir hayat sürmeli. Bulaşıcı hastalık salgını olan yerlere mecburen gitmek gerekiyorsa alınacak tedbirler ve yapılacak aşılar konusunda bir hekime danışmalıdır. Temizlenmemiş kirli yiyecekler yememeli vücut temizliğine gereken dikkati göstermelidir.

  Bulaşıcı hastalıkların tedavisi çok çeşitli olup hastalık yapıcı mikrobun cinsine göre değişir. Penisilin ve benzeri antibiyotikler bakterilere karşı tesirlidir. Sıtma gibi protozoon (tek hücreli canlı) cinsi mikroplarla meydana gelen hastalıklar da çeşitli kimyevi maddelerden müteşekkil ilaçlarla iyileştirilir. Virüs hastalıkları ise antibiyotiklerden etkilenmezler.

  Belli başlı bulaşıcı hastalıklar: Belsoğukluğu Bruselloz Çiçek hastalığı Difteri Dizanteri (amipli veya basilli) Grip Hepatit Kızamık Kolera Menenjit Psittakoz Sıtma Suçiçeği Tetanos Tularemi Tüberküloz Uyku hastalığı Zatürre Tifo Tifüs. 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Bulaşıcı hastalıklar arasında en çabuk bulaşanı griptir. Gribe yakalanmak kolaydır fakat kurtulmak zordur.

  Diğer bulaşıcı hastalıklar;

  Bel soğukluğu , Çiçek Hastalığı,Difteri,Dizanteri,Kızamık,Kolera,Menenji t,Tetanoz,Zatürree,Verem
+ Yorum Gönder