+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Sivrisinek biyolojisi hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sivrisinek biyolojisi hakkında
  Sivrisinek biyolojisi ile ilgili bilgi


  Sivrisinek biyolojisi nasıldır


  Biyolojisi

  Anofel ve Küleks olmak üzere iki ana gruba ayrılır ve birçok türleri vardır. Temiz,sıcak, serin, kirli her türlü su birikintilerinde ürerler, Yumurtalarını su birikintilerine tek tek ve grup halinde bırakırlar. Larva ve Pupa (kurtçuk) döneminden sonra uygun ısıda 8-9 günde ergin sinek haline gelir. Dişileri yumurtlamak için canlı kanı emmek zorundadır. Bu sebeple insanları çok rahatsız ederler. Nemli ve loş ortamlarda barınırlar. Geceleri faaliyet gösterirler. Erkekleri meyve ve bitki özsuyu ile beslenirler. En az 3 km uçarak ürediği yerin çok geniş mesafelerine kadar yayılırlar ve canlıların yaşadığı ortamda yoğunlaşırlar.

  " Anofeller Sıtma hastalığını yaymada rol oynar. Ayrıca Fil hastalığı, sarı humma, Nil humması, Beyin iltihabı gibi hastalık yayılmasında da önemli rolleri vardır."
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Sivri sinekler de birer dış parazittir ve insanı hem rahatsız ederler hem de kanlarını içerler. bu dış parazitler de aslın da sadece dişi sivri sinekler ısırmaktadır. ayrıca bazı dişi sivri sinekler insanlar da sıtma hastalığının meydana gelmesine neden olurlar.
+ Yorum Gönder