+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Amerikan hamam böceği Biyolojisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Amerikan hamam böceği Biyolojisi
  Amerikan hamam böceği Biyolojisi ile ilgili yazı


  Amerikan hamam böceği Biyolojisi nasıldır  Erginleri ortalama 2-3 cm boyunda kanatlı kırmızımsı kahve renginde en büyük hamam böceği türüdür. Bütün insanların yediği ve yemediği her şeyi yerler, kağıda kadar. İçinde 14–16 yumurta bulunan paketler yaparak her mevsim ürerler. Genelde toplu koloniler halinde yaşarlar, 15 ay kadar ömrü vardır. Nemli, sıcak ve pis yerleri severler kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj içleri gibi yerleri istila ederler. Genelde endüstriyel işletmelerde çok görülürler. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, bilinçsiz yapılam amatör mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler. yaklaşık bir gecede 4,5 km yol katedebilirler.Marketten ufak bir poşet içinde veya bir yumurta paketinde evinize gelebilir. pazar eşyaları ile,sebzelerle veya kolilerler ile bilinmeden taşınmış olur..Apartman temizse sakinlerin dikkatli olması, ilk böcek geldiğinde ise o dairenin böcek yayılmadan ilaçlatılması gerekir. İhmal edilirse diğer dairelere de yayılarak rahatsızlık verir ve masraflara neden olur. Örneğin 30 daireli bir apartmanda 6-7 dairede üreme başlamışsa, bütün apartman dairelerinin komple ilaçlatması en doğru harekettir. Bu yapılmazsa böcekler daireler arasında dolaşır ve sorun zaman içinde kronikleşir.20 gün aralıklarla en az iki kez ilaçlama gereklidir.kısmi ve ferdi mücadele başarılı olmaz ."Dizanteri, Gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, Allerjik Reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar."
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Amerikan hamam böceği Biyolojisi hakkında bilgi


  Amerikan hamam böceği hakkında herşey


  Amerikan Hamam Böcekleri ortalama 3.5 – 4 cm boyundadırlar ve renkleri kırmızımsı-kahverengidir. Amerikada yapılan “En Büyük Hamam Böceği” yarışmasında 5.3 cm boyunda olanı tespit edilmiştir.
  Kalkan kısmının üzerinde “8” figürü vardır. Sıcak ve nemli yerlerde yaşamayı severler ve sıcak bölgelerde dış alanda yaşarlar
  Kuzey şehirlerindekiler uçamayıp, sadece süzülürken güney şehirlerindekiler ışıkların etrafında kısa mesafe uçabilmekteler.
  Gemilerde çok görülürler. Gemicilerin nasır, kaş ve tırnaklarını yerler.
  Kazan daireleri, buhar tünelleri, kanalizasyon sistemi, bodrum katlarında özellikle boru etrafları ve duvarların üst köşeleri, rogar pompalarının metal kısımlarının alt yüzeyleri, havuz kenarlarındaki bitki örtüsü, bahçedeki gölge yerler, kütükler, ağaç oyukları, yakacak odun yığınları ve çatılardaki tahta aksam habitat olarak seçtikleri yerlerdir.
  Çürümüş şeyleri severler. Kitapların cilt kısımlarını, kağıtları, elbiseleri (insan ter kokusu ve deri döküntüleri nedeniyle), parlak kağıtları (nişasta içerdiği için), şurup ve diğer tatlı şeyleri yerler. Bira gibi mayalı ürünleri çok seviyor.
  Daha küçük hamam böceklerini de yemektedirler.
  Ergin bir Amerikan Hamam Böceği 2 – 3 ay aç kalabiliyorlar ancak susuzluğa en fazla 1 ay dayanabilmektedirler. Yiyecek ve içecek aramak üzere yuvalarından 7 – 30 m ayrılabiliyorlar.

  Dişi bir kere eşleşip ömrü boyunca üretken oluyor. Dişi ömrü boyunca 6 – 14 yumurta kapsülü oluşturuyor. Hindistan’da 4 gün arayla yumurta kapsülü oluşturan amerikan hamam böcekleriyle karşılaşılmış. 58, en fazla 90 yumurta kapsülü oluşturanlar tespit edilmiştir. Yumurta kapsülünde 8 – 16 yumurta içeriyor.
  Kapsülden 38 – 49 gün içinde nimfler çıkıyor. Nimfler 10 dakika içinde aktif oluyorlar. Yavrular 9 – 13 kez deri değiştirip, 161 – 285 gün (bazen 450 gün) içinde erginleşmektedirler.


+ Yorum Gönder