+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Böcek Alemi Forumunda Tatarcık Nasıl Bir Hayvandır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Tatarcık Nasıl Bir Hayvandır
  Tatarcık hakkında bilgiler


  En belirgin özellikleri


  Tatarcık sinek türlerindendir. Yapı itibariyle boyları 1 – 3 mm dir. çift kanatlı ve vücutları tüylerle kaplı haşerelerdir. Tatarcığı sinekten ayıran vücudunu saran tüyleridir. Renkleri donuk sarıdır.tatarcık evde loş ışık alan ve karanlık alanlarda, dip köşe bucak
  bulabildiği tüm alanlarda saklanır. tatarcık gündüzleri pasif olup geceleri aktiftir. tatarcık geceleri insanlara saldırıp ısırırlar.Tatarcığın ısırdığı bölgede rahatsız edecek şiddette kaşıntı, şişme, kabarcık ve kızarıklık görülür. tatarcık aktif olduğu zaman olan geceleri, insan ve hayvan kanı emerek beslenir.
  tatarcıkları hayvan kümeslerinde, ağıllarda, hayvan atıkları üzerinde, bataklıkta lağım sularında ve mağaralarda sıklıkla görebilmekteyiz. tatarcık gündüzleri mağaralarda, evlerin içinde, ağaç kovuklarında, duvar çatlaklarında ışık almayan ya da loş ışık olan yerlerde pasif olarak yaşar.
  tatarcık yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Yumurtlama dişi tatarcığın kan emdikten sonra takip eden 3- 4 gün içinde gerçekleşir. Dişi tatarcık yumurtalarını ağaç kovuklarına, ekime hazır olup organik maddelerden zengin topraklara, kaya diplerine nemli ve karanlık yerlere bırakır. tatarcık bir seferde yirmi kadar yumurta yapabilir bu yumurtalar yapışkan bir yüzeye sahip olduğundan bırakılan zemine yapışır. tatarcık yumurtasının ergin tatarcık olması için beş haftalık bir süre yeterlidir. Ergin tatarcık sıcak ortamda birkaç hafta yaşar.
  tatarcık hastalıklı canlılardan kan emdikten 5- 6 gün sonra bulaştırıcı olur. Taşıyıcı olan tatarcık ömrü boyunca bulaştırıcı olarak yaşar ve bu tatarcık virüsü yumurtalarına da bulaştırır. Yani virüsü taşıyan tatarcık yavrusuna da bulaştırır ve bu virüs ısırılan tüm canlılara yayılır.
  Tatarcığın yaydığı virüs geniş alanlara yayılabilmekte çünkü tatarcık geceleri sürekli aktif olup canlıları ısırır. Kişiden kişiye hastalık yayar.
  Tatarcığın bulaştırdığı hastalıklardan bazıları şunlardır,
  tatarcık humması
  Tavuk hastalığı
  Bağırsak hastalıkları
  Ateşli hastalıklar
  Viral hastalıklar
  Şark çibanı

  tatarcıkla mücadelede evlerde birçok yöntem alınmakta, bunlar maalesef kalıcı çözümler olmayabiliyor. tatarcık dış alanlardan evimize geldikleri için mücadele için öncelikle çevremizdeki hayvan barınaklarına, bahçelerimize ilaç uygulaması yapılmalı ve bunun için mutlaka konusunda deneyimli ve güvenilir ilaçlama firmalarından yardım almalıyız.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Tatarcık ile ilgili bilgiler


  Tatarcığın özellikleri


  Tatarcık bir sinek türüdür. Tatarcık görünüş olarak sivrisineğe çok benzer. Tatarcığı sivrisinekten ayıran tek nokta tatarcığın vücudunu saran tüylerdir. Tatarcık renk olarak daha mat ve donuk renktedir. Tatarcık çift kanatlı olup büyüklüğü minimum 1mm maksimum 3 mm kadardır.Tatarcık gündüzleri ev içinde az ışık alan ve karanlık ortamlarda doğada, ahır, kümes gibi hayvan barınaklarında saklanır. Tatarcık sineği gündüzleri pasif olarak yaşar. Tatarcık geceleri aktif olup insanlara zarar verir. Tatarcıkbesin olarak insan ve hayvan kanı emerek beslenir.
  Tatarcığın ısırdığı alanda kaşıntı, şişme, kabarcık ve kızarıklık oluşur. Tatarcık ısırması sonucu oluşan bu rahatsızlıklar 4 – 5 gün sürer.Tatarcıklar hayvan barınakları olan kümes ve ahırlarda hayvan dışkılarının üzerinde pis su birikintilerinde, lağım sularında, kanalizasyon çevresinde, mağaralarda, bataklıkta kümeler halinde görülürler.
  Tatarcık gündüzleri pasif yaşadığından karanlık ortamları seçer. Tatarcıklar gündüzleri yaşamlarını sürdürebilmesi için uygun olan barınma alanları mağaralar, ağaç kovukları, çatı araları, duvar çatlakları ve evlerin ışık almayan bölgeleri olan dolap arkaları, yatak altları ve bu gibi alanlarda saklanırlar.
  Tatarcık tüm sinek türlerinde olduğu gibi yumurtlama yöntemi ile ürer. Tatarcıkta yumurtlama dişi tatarcığın kan emerek beslenmesini takip eden 3 – 4 gün içinde gerçekleşir. Dişi tatarcık yumurtalarını ağaç kovuklarına, organik maddelerden zengin olan özellikle ekime hazır olan gevşek topraklara, duvar çatlaklarına, bataklıklara, kaya diplerine, sulak alanlara ve nem oranı bol karanlık alanlara bırakır. Tatarcığın doğaya bırakmış olduğu yumurta, larva ve pupalarını görebilmek pek mümkün değildir. Tatarcık her seferde yirmi kadar yumurta bırakır. Tatarcık yumurtasının yüzeyi yapışkan olduğundan bırakılan alana yapışıp sabit kalıp yumurtanın gelişim süresi bu şekilde güvenle sürdürülür. Ergin tatarcığın barındığı alan, iklim müsaitse 2 – 3 hafta yaşar.
  Tatarcık sineği hastalıklı canlıdan kan emmiş ise eğer 5 – 6 gün sonra bulaştırıcı olup yaşamının sonuna kadar bulaştırıcı olarak yaşar. Virüs alan tatarcık bu virüsü yumurtaya da bulaştırır bu yumurtalar gelişimini tamamladıktan sonra taşıyıcı larva olarak hayata merhaba der. Nitekim buda tüm canlılar için risk demektir. Çünkü tatarcığın yaydığı hastalıklar hafife alınmayacak kadar fazla ve tehlikelidir. Isırılan tüm canlılar tatarcığın yaydığı virüsü alabilir.
  Tatarcığın taşıdığı ve yaydığı virüs geniş kapsamlı alanlara yayılır. Tatarcığın ömrü kısa olsa da dişi tatarcık virüsü yavrusuna bulaştırdığından bu virüs tatarcığın hayatının son bulmasıyla bitmez. Yavru tatarcıkta devam eder.
  Tatarcıklar çok fazla yükseğe uçamaz. Tatarcıkların uçuş menzili maksimum 100 metredir. Bu nedenle apartmanlarda üst katlarda yaşayanlarda tatarcık ısırması görülmemektedir.

+ Yorum Gönder