+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Kötü anılar unutulabilecek mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kötü anılar unutulabilecek mi
  Kötü anılar unutulabilecek mi

  Amerika Birleşik Devletleri'nde bilim adamları kötü anıları silecek bir yöntem bulduklarını açıkladılar.
  Georgia Tıp Fakültesi'nde farelerle yapılan deneylerde, beyinlerine zarar verilmeden farelerin hafızaları silindi.
  Neuron adlı tıp dergisinde yer alan makaleye göre, beyindeki özel bir proteinde etkili olan teknik, ileride travma yaşayan kişilerin tedavisinde kullanılabilir.

  Bilim adamları, beyindeki belli bir protein kullanılarak uygulanan yöntemin, günün birinde, insanların başlarından geçen travmaları unutmalarına yardımcı olabileceğini belirtiyorlar.

  Bununla birlikte Georgia Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacıların başkanı böyle bir olasılığın henüz yıllar hatta onyıllar ötede olduğunu kaydetti.

  Acı olanlar da dahil, anılar, insanın öğrenme sürecinde önemli rol oynuyor. Ancak bazı kişiler için travmatik olayların hatırlanması, hayatlarında son derece büyük hasarlar yaratabiliyor.

  Araştırmayı yürüten bilim adamları, belli anıları hızla silebilen bir moleküler mekanizma oluşturduklarını kaydettiler.

  Fareler üzerinde yapılan bu çalışmada, belli türde bir proteinin, anıların oluşturulmasında önemli rol oynadığı saptandı.

  SAVAŞTAN DÖNEN ASKERLDE KULLANILABİLİR

  Farelere, belli bir acı olay hatırlatılırken, aynı zamanda aşırı düzeyde protein salgılamaları sağlandı ve böylece sözkonusu acı anının tamamen silindi gözlendi.

  Bilim adamları, uzun erimde insanlarda da travmatik ve ürkütücü anıları silebilecek bir ilaç geliştirilebileceğini söylüyorlar.

  Georgia Beyin ve Davranış Keşfi Enstitüsü'nden Dr. Joe Tsien, ilerki yıllarda geliştirilebilecek teknikle, savaştan dönen askerlerin travmatik anıları unutmalarına yardımcı olunabileceğini söyledi.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Amerika birleşik devletlerinde bir grup bilim adamı insanların hafızalarında bulunan kötü anıları silebilecekleri bir yöntem geliştirmişlerdir. Yapılan denemeler sırasında farelerin beyinlerine hiç bir zarar vermeden hafızalarının silindiğini söylediler.
+ Yorum Gönder