+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Galileo Kimdir, Hayatı Ve Eserleri Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Galileo Kimdir, Hayatı Ve Eserleri Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz
  Galileo hayatı hakkında kısa bilgiler


  Galileo modern fiziğin ve teleskopik astronominin kurucularından olan İtalyan bilim adamı. Galileo 1564’te İtalya’nın Piza şehrinde doğdu. Galileo Döneminin tanınmış müzikçilerinden Vincenzo Galilei’nin oğlu olan Galileo, ilk tahsilini


  Floransa’da yaptı. 1581’de Piza Üniversitesinde tıp tahsiline başladı, ancak parasızlıktan okulu terk etti. 1583’ten itibaren matematiğe ilgi duyan Galileo, bu konudaki çalışmaları sayesinde 1589’da Piza’da profesörlük elde etti.


  Sarkacın, yüzen cisimlerin ve hareketin Aristo fiziğinden farklı bir düşünceyle matematiksel olarak ele alınması gerektiğine inanan Galileo, Piza Kulesinden ağırlık düşürerek Aristo’nun yanlışlığını açıkça gösterdi.


  Galileo Bu davranışı yaşlı profesörlerle anlaşmazlığa düşmesine sebeb oldu. 1592’de Piza’yı terk ederek, Padua Üniversitesi matematik kürsüsüne geldi.


  1597’de pratikte çok faydası olan pusulayı ticari olarak piyasaya arz etti. 1600 senesinden hemen sonra ilkel bir termometre, insan kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç ve 1604’te serbest düşüşün matematik kanunlarını keşfetti. Ancak düzgün ivmeli hareket kavramı hatalıydı. 1609’da Hollanda’dateleskopun bulunduğunu işitti. Kendisi daha ileri bir alet yaparak bunu astronomik gözlemlerde kullandı. 1610’da aydaki dağlar, yıldız kümeleri ve samanyolu üzerine ilk tesbitlerini yayınladı.


  Batlemyus) sistemini münakaşa etti.1611’de Roma’ya gitti ve oradaki Bilim Akademisine üye seçildi. Floransa’ya dönüşünde


  Ancak 1616’da Papa Beşinci Paul tarafından kitaplarını tedkik için bir komisyon kuruldu.


  1633’te bu kitabı yasaklandı ve kendisi müebbed hapse mahkum oldu. Yetmiş yaşında hapsedilen Galileo’nun gözleri kör oldu ve 1642 yılında hapiste öldü.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Galileo ileri yaşlarında körlük geçirmesine rağmen yazmayı bırakmadı ve 1638'de hareket kanunları ve mekanik ilkeleri hakkında bir çalışma yayınladı.
+ Yorum Gönder