+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Carl Bosch hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Carl Bosch hayatı
  Carl Bosch hayatı


  carlbosch.jpg
  Carl Bosch, 27 Ağustos 1874 tarihinde Köln'de doğdu ve orada büyüdü. 1894'ten 1896 yılına kadar Charlottenburg Technische Hochschule metalurji ve mekanik mühendisliği okudu, ancak 1896 yılında Leipzig Üniversitesi'nde kimya okumaya başladı. Organik kimya ile ilgili bir makale ile Profesör Wislicenus altında 1898 yılında mezun oldu. Nisan 1899 yılında bir kimyacı olarak Badische Anilin-und Sodafabrik, Ludwigshafen, Ren işe girdi ve Dr. Rudolf Knietsch rehberliği altında sentetik indigo sonra yeni sanayi gelişimine aktif olarak katıldı.

  Yüzyılın başından Bosch azot sabitleme sorun ilgi oldu ve metal siyanürler ve nitrit ile bu alandaki ilk denemeler yapıldı, 1907 yılında o siyanür baryum üretimi için bir pilot tesis başladı.

  Gerçekten büyük ölçekli çalışma için Bosch fırsat Badische Anilin-und Sodafabrik amonyak Technische Hochschule Karlsruhe Fritz Haber tarafından geliştirilen yüksek basınçlı sentezi, 1908 yılında satın aldığında geldi. Bosch, bu sürecin büyük bir endüstriyel ölçekte geliştirme görevi verildi. Bu görev, bitki ve yüksek gaz basıncı ve yüksek reaksiyon sıcaklıklarında çalışan stand up aparat inşaat içeriyordu. Haber Kullanıcı katalizörler, osmiyum, uranyum, hem de daha ucuz ve daha kolay kullanılabilir bir madde ile değiştirilmesi gerekiyordu. Bosch ve onun işbirlikçileri, bazı katkı maddeleri ile saf demir kullanarak çözüm bulundu. Çözülmesi gereken diğer sorunlar, güvenli ve yüksek basınçlı yüksek fırınlar, amonyak sentezi için gerekli gazları üreten ve temizlik ucuz bir yoldur inşaat edildi. Adım adım Bosch tarafından giderek daha büyük üretim birimleri kullanmaya devam etti ve böylece yüksek basınçlı bir süreç göre sentetik amonyak üretimi ile ilgilenen endüstri oluşturulur.

  Bu işten böylece kazanmış amonyak endüstride ve tarımda kullanım için kullanılabilir hale ikinci görev sonuçlandı. Bosch, böylece tarımsal amaçlar için yeterli gübre ile dünyanın hemen hemen her ülkede, azot gübre sanayi üretim yöntemleri çalışma başardı. Oppau Stickstoffwerke (Azot çalışır), metanol ve yağ hidrojenasyon sentezi üretim programına eklendi Merseburg yakınlarındaki 1917 yılında daha büyük Leunawerke ardından, 1913 yılında açıldı. Bosch, 1919 yılında ve 1925 yılında Badische Anilin-und Sodafabrik Genel Müdürü olarak atandı IG Baş yapıldı Alman kömür katranı boyacılık birleşmesiyle oluşturulan Farbenindustrie Aktiengesellschaft. 1935 yılında Bosch IG Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı Farbenindustrie A..

  Bosch, birçok yönden onur ve sanayi alanında başarılarından ve icatlar için değil, aynı zamanda onun görevi olarak kabul saf bilim, kendi araştırma için değil sadece. O Halle Üniversitesi (1927) Landwirtschaftliche Hochschule (Tarım Koleji), Berlin (1921), Münih Technische Hochschule (1922), Technische Hochschule Darmstadt Technische Hochschule Karlsruhe (1918) onursal doktora aldı (1928). Onursal Senatör Heidelberg (1922) ve Leipzig (1939), Üniversiteler ve Frankfurt (1939) Fahri Vatandaş ayrımlar ona takdim edildi.

  Alman Kimyagerler Derneği Liebig Memorial Madalyası aldı Bunsen, Alman Bunsen Derneği, Siemens Ring, Golden Grashof Memorial Madalyası VDI (Alman Mühendisleri Derneği), Avusturya Sendikalar Birliği Exner Madalyası Madalyası, Alman Metalürji Derneği Carl Lueg Memorial Madalyası. 1931 yılında Friedrich Bergius ile birlikte kimyasal yüksek basınç yöntemlerinin keşfi ve geliştirilmesine yaptıkları katkılar için en yüksek uluslararası onur, Nobel Kimya Ödülü, verildi.

  Bosch, çeşitli Alman ve yabancı bilim akademileri üyeliği özellikle zevk ve Kaiser Wilhelm Society onun başkanlığında 1937 yılında Devlet Başkanı oldu.

  O uzun bir hastalıktan sonra 26 Nisan 1940 tarihinde öldü.
 2. Zarafet
  Üye

  Bazı dil eleştirmenleri dil yozlaşmasını küreselleşme sürecinin ve kültürel çeşitliliğin bir parçası olarak kabul etmektedir. Yozlaşmanın asıl sebebi dilimizin diğer büyük dillerin etkisinde kalarak bünyesine o dillerden sözcükler almasıdır. Dilin yozlaşmasında ‘teknolojinin bilinçsiz kullanılması’ büyük bir rol oynuyor.
+ Yorum Gönder


carl bosch hayatı,  carl bosch,  carl bosh bilime katkisi