+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda İzmir'in coğrafi konumu özellikleri ve tarihi eserleri doğal güzellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İzmir'in coğrafi konumu özellikleri ve tarihi eserleri doğal güzellikleri
  izmir'in coğrafi konumu özellikleri ve tarihi eserleri doğal güzellikleri Konusunda bana bilgi gerekiyor izmir nasıl bir kültüre, tarihe ve doğaya sahiptir bana izmir ili kültürü ve doğal güzellikleri konusunda bilgi verebilir misiniz. Umarım bana bu konuda yardımcı olursunuz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  izmir'in coğrafi konumu özellikleri ve tarihi eserleri doğal güzellikleri


  izmir'in coğrafi konumu özellikleri ve tarihi eserleri doğal güzellikleri hakkında bilgi


  İpek Yolu'nun batı ucundaki ticaret merkezi İzmir'de liman, Hisar Camii'nin bulunduğu bölgeye kadar gelirdi. Limanın ağzında ise, 12. yy'da Bizanslılar tarafından kurulan İzmir Liman Kalesi bulunmaktaydı. Kale tarafından korunan limanın sağ kıyısında ise Frenk tüccarlarının dükkanları ve limanın iç kısmında da kervansaraylar bulunurdu. İpek Yolu'nu takip eden deve kervanlarıyla İzmir'e getirilen mallar bu hanlara indirilir, Ceneviz tüccarları aracılığı ile de limandan gemilere yüklenerek ihraç edilirdi. İşte bu bölgede kurulu; birçok tarihi mekanı kucaklayan İzmir'in ünlü Kemeraltı Çarşısı'nın oluşumu da oldukça ilginç olaylara dayanıyor. Tarihte bir iç liman olan Kemeraltı bölgesini, kaleyi almak için Yıldırım Beyazıt döneminde Osmanlılar çeşitli saldırılar düzenlemişler, ancak başarılı olamamışlardır. İzmir Liman Kalesi'ni düşürmek, 1402 yılında, iç limanı taşlarla doldurarak kaleyi savunmasız bırakan Timurlenk'e nasip olmuştur. Timur'un askerleri, Kadifekale sırtlarından sürükleyip getirdikleri taşlarla limanı doldurmuşlar, böylece sonradan Kemeraltı denilen yerleşim bölgesi oluşmuştur. Zaman içinde bu bölgede yerleşim gelişmiş, hanlar, hamamlar, camiler, kiliseler, havralar, şadırvanlar inşa edilmiştir. Bölge, bir ticaret merkezi olarak gelişmiştir. Kemeraltı Çarşısı'nda halen tarihten süzülüp bozulmadan günümüze kadar gelen bir düzen ve yapı vardır. Tarihi mekanları görülmeye değerdir. Kaynaklar, çarşının ismini; ana caddeyi boydan boya aralıklarla süsleyen 'arasta' adı verilen kemerlerden aldığını bildiriyor.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  İzmir Ege bölgesinde yer alan bir ildir. İzmir pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir il olması nedeni ile tarihi bakımdan çok zengindir. İzmir tarihi kadar denize olan kıyısı nedeni ile dikkat çekmektedir. İzmir tarihi dokusu kadar doğal güzellikleri bakımından da ilgi çekmektedir. İzmirde efes antik kent ve foça yer almaktadır.
+ Yorum Gönder


izmirin coğrafi özellikleri