+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Tam Güneş Tutulması Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tam Güneş Tutulması Nedir?
  Tam güneş tutulması nedir ve kaç yılda bir olur? Tam güneş tutulması hakkında bizlere bilgi verebilecek kimse yok mudur acaba? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tam Güneş Tutulması Nedir?

  Tam Güneş tutulması hiç şüphesiz tanıklık edebileceğiniz en muhteşem doğa fenomenidir. Görmeden asla ölmeyin.
  Güneş tutulması, Ay Güneş’in önünden geçerken olur. Ay’ın Dünya ile Güneş arasında olması gerektiğinden, bu ancak Yeniayda gerçekleşebilir.
  Her Yeniayda tutulma olmaz. Ay’ın yörüngesi hafifçe eğik olduğundan, bu evrede Ay genellikle Güneş’in altından ya da üstünden geçer.

  Tutulmada, Ay’ın gölgesi dar enli “tam tutulma” hattını izleyerek, Dünya üstünden geçer. Bunu görmek için doğru zamanda, doğru yerde olun.
  Parçalı evre sırasında Ay, Güneş diskinin genişçe bir alanını örter. Sonunda sıcaklık düşer, ışık tuhaflaşır, hayvanlar tedirginleşir.

  Son anlarda gölge yerde hızla ilerler, gezegenler gündüz vakti görünür, son Güneş ışığı “elmas halkanın” üstünde bir mücevher gibi ışıldar.

  Ardından karanlık çöker, parlak yıldızlar görünür. Etrafı, Güneş’in dış atmosferi koronayla çevrili olan Ay, gökte kara bir deliği andırır.

  Tam tutulma sadece birkaç dakika sürer. Müthiş duygusal bir olaydır (ağlayan bile olur!). Tutulma sonundaki ilk Güney ışığıyla büyü bozulur.

  Tam Güneş tutulması, kozmik rastlantının sonucudur. Güneş Ay’ın 400 katıdır ama 400 kat uzakta olduğundan, Ay’la aynı büyüklükte görünür.

  Bazen Ay Dünya’dan ortalamanın üstünde uzaklaşır. Görünür boyutu küçülünce Güneş’i tam örtemez. O zaman tam değil “halkalı” tutulma olur.

  Tam Güneş tutulması: 13 Kasım 2012 (K. Avustralya, Pasifik), 20 Mart 2015 (K. Atlantik, Svalbard), 9 Mart 2016 (Endonezya,Pasifik).
+ Yorum Gönder