+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Bir Türküye de konu olan Beş Minaresi ile ünlü ilimiz hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bir Türküye de konu olan Beş Minaresi ile ünlü ilimiz hangisidir
  Bir Türküye de konu olan Beş Minaresi ile ünlü ilimiz hangisidir. bu ilimiz türkiyenin hangi bölgesinde yer almaktadır. bu ilin beş minaresi dışında daha neleri meşhurdur. o ili gezecek olsak sizce hangi meşhur yerlerini gezmemizi önerirsiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  Bir Türküye de konu olan Beş Minaresi ile ünlü ilimiz hangisidir
  BİTLİS
  Rus İşgali sırasında Bitlis, bir harabe şehir görüntüsü alır. Düşmanın çekilmesinden sonra savaş esnasında Bitlis'ten kaçan bir baba oğul, Bitlis'e dönmek üzere yola çıkarak şehre hakim konumdaki Dideban Dağı eteğine varırlar. Baba, şehirde canlı kalıp kalmadığını öğrenmek için oğlunu şehre gönderir. Bir süre sonra oğul geri döner ve uzaktan babasına şöyle seslenir: "Şehirde yaşama dair hiçbir iz yok; sadece beş tane minare ayakta kalmış" bunu duyan baba yıkılır, diz çöker ve şöyle bir ağıt yakarak oğlunu yanına çağırır.

  Bitlis'te beş minare, beri gel oğlan beri gel.
  Yüreğim dolu yare, beri gel oğlan beri gel.
  Bu ağıt zamanla türkü ve manilere konu olarak günümüze kadar gelir
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Beş minare ile ünlü olan ilimiz bilindiği gibi doğu anadolu da yer alan bitlis ilimizdir. bu beş minare aslın da var olan bir şey değildir. sadece bir efsanedir. bunun dışında bitlis daha pek çok şey ile meşhurdur bunlardan bazıları bilindiği giib kervan saraylardır.
+ Yorum Gönder