+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Osman Hamdi Bey Müzesi hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Osman Hamdi Bey Müzesi hangi ilimizdedir?
  Osman Hamdi Bey Müzesi hangi ilimizde yer almaktadır. bunun dışında osman hamdi beykim idi ve neden bu kadar önemli bir kişi ki adını bir müzeye bile vermiştir. son olarak Osman Hamdi Bey Müzesi hakkında kısa olacak şekilde bilgi verebilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Osman Hamdi Bey Müzesi hangi ilimizdedir

  İzmit, Gebze, Eskihisar Köyü istasyona 2200 m. Gebze'ye 5 km. mesafededir.

  Osman Hamdi Bey Eskihisar'ı, babasının Gebze' deki konağından tanımıştır. 1884 yılında köyün batı sahiline köşkünü, resimhanesini, kayıkhane ve müştemilatını inşa ederek 26 yıl yazlarını burada geçirmiştir.

  Giriş katının ahşap kapılarının tablalarına 1901-1903 yıllarında yaptığı çok güzel çiçek resimlerinin her biri bugünkü tablolarının değeri düzeyindedir.

  Köşk 1. Cihan Harbinde karargâh komutanına tahsis edilmiş, İsmet Paşa (İnönü) İstiklal Harbi'ne giderken birkaç gün burada kalmış, 1933 yılında Atatürk, köşkü ve bahçeyi ziyaret etmiştir.

  1945 yılında resimhanede yangın çıkmış, ahşap üst kat yanmıştır.

  Koru ve binalar 1966 yılında tescil edilmiş, 1982 yılında müze binası, müştemilatı ve arsası Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce kamulaştırılmıştır.

  Müzelerimizin kurucusuna layık bir müze yapılabilmesi için rölöve ve uygulama projeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü, İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından hazırlanmış, esas bina ve resimhane ile diğer binaların aslına uygun olarak restore edilmesi ve bahçe düzenlemesinin yapılması çalışmalarına 1985 yılında başlanmıştır.

  İki yıl süren onarım çalışmalarından sonra binada, büyük müzeci ve ressam olan Osman Hamdi Bey'e ait bize intikal edebilen kullandığı eşyalar, kendisine ve ailesine ait fotoğrafları ile yaptığı çeşitli tablolar sergilenerek Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi olarak düzenlenmiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Osman Hamdi bey bilindiği gibi osmanlı devletinin bir vatandaşı idi. bunun dışında bilindiği gibi Osman Hamdi bey osmanlı da tanınmış veönemli bir arkeolog ressam müzeci idi. babası da bilindiği gibi önemli biri olan ethem paşa idi.
+ Yorum Gönder