+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Bodrum kalesi hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bodrum kalesi hangi ilimizdedir?
  Bodrum kalesi hangi ilimizdedir. bunun dışında bu ilimiz hakkında bir kaç bilgi verebilir misiniz. son olarak bu ilimiz ekonomik olarak hangi faaliyetler ile uğraşmaktadır. kısacası bu il hakkında genel ama kısa bilgiler verebilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Bodrum kalesi

  Bodrum kalesi Muğla'nın Bodrum İlçesindedir.

  Bodrum Kalesi, Bodrum'un simgesi haline gelmiş ve bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan kale.

  Bodrum kalesi iki liman arasında kayalık bir alan üzerinde kurulmuştur. Antik çağda önce ada olan bu alan sonraları kente bağlanarak yarımada durumuna gelmiştir.

  1406-1523 yılları arasında inşa edilen St. Jean Şövalyeleri'nin kalesi, kare planlı, 180 x 185 m. ölçülerindedir. İç kale içinde değişik ülke adları verilmiş kuleler bulunmaktadır. En yüksek kule deniz seviyesinden 47.50 m. yükseklikte olan Fransız Kulesi'dir. Diğer kuleler İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesidir.

  Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri çift beden duvarları olarak takviye edilmiştir. İç kaleye 7 kapı geçilerek ulaşılır. Kapılar üzerinde armalar bulunmaktadır. Armalar üzerinde haçlar, düz veya yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri bulunmaktadır. İç kalede Sapelin alti dahil olmak üzere 14 sarnıç vardır. Kale korugani, çiftli duvarlar arası su hendeği, asma köprü, kontrol kulesi, II. Mahmut tuğrası kalenin göze çarpan yerlerindendir.

  Bodrum Kalesi, 19. yüzyıl sonunda kalenin hapishane olarak kullanıldığı dönemde bir hamam yapısı ile Osmanlı niteliği kazanmıştır.

  Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müze koleksiyonlarında bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi'nde sergilenmektedir. Ayrıca, 33.5 dönüm genişliğindeki bir arazi üzerine kurulmuş olan kalede açık mekanlarda da eser sergilenmektedir
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bodrum kalesi bilindiği gibi türkiyenin ege bölgesinde yer alan illerimizden biri olan muğla ilinde yer almaktadır. bu ilimiz bilindiği gibi turistik açıdan ünlü bir ildir. bunun dışında bu il bilindiği gibi ekonomi bakımından tarıma turizme ticarete ve sanayiye bağlıdır. kısacası ekonomisi çok yönlüdür.
+ Yorum Gönder


bodrum kalesi hangi ilimizdedir