+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Beyaz Bodrum evleri hangi ilimizdedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Beyaz Bodrum evleri hangi ilimizdedir?
  Beyaz Bodrum evleri hangi ilimizde yer almaktadır. bu ilimiz hakkında genel bilgiler verebilir misiniz. bunu dışında beyaz bodrum evleri ne gibi özelliklere sahiplerdir. son olarak beyaz bodrum evleri hakkında genel bilgiler verebilir misiniz. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Beyaz Bodrum evleri hangi ilimizdedir  Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunan iki katlı beyaz renge boyalı evler, çevresindeki begonvil çiçekleri ve mimari dokusuyla güzel bir görüntü oluşturuyor.


  Turistik ilçede, 1974 yılındaki imar planlarına göre 2 katlı yapılan ve beyaz renge boyanan Bodrum evleri, begonvil çiçekleriyle kaplı çevresi, mavi boyalı kapı ve pencereleriyle göz kamaştırıyor. Evler, ilçeye gelen turistlerin de ilgisini çekiyor.

  İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi Şahabettin Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, plan notlarına göre binalarda çatıya izin verilmediğini ve eski binaların korunduğunu söyledi.

  Pencerelerin büyüklüklerine de geçmiş dönemde standartlar getirildiğini anlatan Doğan, ''Yıllar içinde teknolojinin gelişmesi ve yeni yapılan pencere çeşitlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte pencere yapıları da değişti'' dedi.

  -Bodrum evleri kartpostalları süslüyor-

  Yeşilin içindeki beyaz boyalı evlerin, begonvil çiçekleriyle çok güzel bir görüntü oluşturduğunu ve geçmiş dönemde yapılan ve bugüne kadar gelen Bodrum evlerinde, kapıların ve pencerelerin çivit mavisi renge boyandığını ifade eden Doğan, ''Bu güzel görüntü bugün kartpostallarda da yer alıyor. Kapı ve pencerelerin neden mavi renge boyandığını yaşlılarımıza sorduğumuzda bize 'akrep, mavi rengi su zanneder, kapı ve pencereden içeriye girmez' derlerdi. Yani Bodrum evlerinin mimari değeri kadar böyle bir özelliği de var'' diye konuştu.

  Bu yapıların bazı Yunan adalarında da görüldüğüne işaret eden Doğan, ''Genelde bu güzel evlerin değerlerinin korunduğuna inanıyorum. Bu mimari yapıyı aşırı derecede zedeleyecek yapılaşma gerçekleşmez. Lokal olarak bazı yerler var, duyuyoruz ama süreç içinde onlarda kendilerini Bodrum mimarisine çeviriyor'' dedi.

  -''Beyaz evler kentin kimliğini oluşturuyor''-

  Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel ise Bodrum'un beyaz boyalı iki katlı evlerinin kentin kimliğini oluşturduğunu vurguladı.

  Beyaz evlerin Bodrum'un simgelerinden biri olduğunu kaydeden Gökbel, ''Bodrum denilince akla kale ve müzesi ile beyaz boyalı evleri gelir. Bodrum yurt dışı fuarlarda da beyaz boyalı, begonvil çiçekleriyle çevrili evleriyle tanıtılır. Bu güzel görüntü turistler üzerinde pozitif bir duygu oluşturuyor. TÜRSAB olarak bu mimarinin yapının hiç bozulmadan sürdürülmesini istiyoruz'' diye konuştu.

  Muğla'nın Fethiye ve Marmaris ilçelerinde yeşilin daha fazla olduğuna dikkati çeken Gökbel, Bodrum ise bu mimari yapısıyla ayrı bir güzellik oluşturduğunu kaydetti. Gökbel, ''Beyaz evler tarih ve doğal güzelliklerle birleşince Bodrum bir cazibe merkezi haline geliyor'' dedi
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Beyaz bodrum evleri bilindiği gibi türkiyenin ege bölgesinde yer alan muğla ilinde bulunmaktadırlar. bu evler görüntü olarak sokaklara gerçektende çok farklı ve çok güzel bir görüntü vermektedirler. özellikle çiçeklerin açıldığı zamanlarda bu evler şahane görünmektedir.
+ Yorum Gönder