+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Sualtı Arkeoloji Müzesi hangi ilimizdedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sualtı Arkeoloji Müzesi hangi ilimizdedir
  Sualtı Arkeoloji Müzesi hangi ilimizdedir bu il hakkında genel ama kısa olacak şekilde bilgi verebilir misiniz. son olarak Sualtı Arkeoloji Müzesi ne gibi bir önemi vardır ve sizce gidilmesi gereken yerlerden biri Sualtı Arkeoloji Müzesi midir. 2. Asel
  Bayan Üye

  Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

  Muğla ili Bodrum ilçesinde yer alıyor.


  Bodrum sualtı Arkeoloji Müzesi, St.Jean Şövolyaleri tarafından inşa edilen St. Peter Kalesi (Bugünkü ismiyle Bodrum Kalesi) içinde yer almaktadır.

  Kalenin tüm kuleleri bugün Bodrum Müzesinin bir sergileme alanı olarak hizmettedir. Bunun yanında Serçe Limanı Batığı, Uluburun Batığı gibi bazı özel sergilemeler için kalenin atmosferini bozmayacak yeni yapılar da kale içine inşa edilerek sergileme alanları muhtelif tarihlerde genişletilmiştir.

  Pazartesi hariç haftanın hergünü gezilmeye açık olan müze içerisinde Dünyanın bilinen en eski batığı "Uluburun Batığı" da dahil olmak üzere, dünya sualtı arkeolojisinin temellerinin atıldığı sualtı kazılarında ortaya çıkarılan binlerce eşi bulunmaz eser sergilenmektedir.

  Kazıların yapılmasında Türk Hükümeti yanında merkezi Bodrum'da bulunan ve Teksas A.M. Üniversitesine bağlı bir kurum olan INA Institue of Nautical Archaoeology büyük bir işbirliği yaşanmış ve bu işbirliğigünümüzde de devam etmektedir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sualtı Arkeoloji Müzesi de pek çok güzel yer gibi bu da muğlada yer almaktadır. bu Sualtı Arkeoloji Müzesi bence muğlaya gidildiği zaman mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. bu Sualtı Arkeoloji Müzesi hem tarihi bakımdan hem de görüntü bakımından çok güzel bir yerdir.
+ Yorum Gönder